Attractive 1866858 1920

Péče o pleť v době pandemie. Mytí ano, ale jemně. A nezapomínat na hydrataci

Nechodíme ven tak často, jak jsme zvyklí, méně často si tak na obličej nanášíme ochranné krémy či make-up. Je tedy opravdu nutné věnovat v péči o tělo a obličej tolik času jeho mytí? Neměla by nás skutečnost, že jsme méně vystaveni vnějším faktorům, přimět k minimalismu?

Časté mytí způsobuje ztrátu přirozené ochranné bariéry 

I při tak omezeném vystavení vnějším faktorům by měla být pleti věnována stejná péče. „Ranním mytím obličeje odstraňujeme odumřelou pokožku, která se nahromadila během noci, kdy se pleť regeneruje. Umytím a očištěním obličeje před spaním odstraníme nejen make-up, ale také všechny nečistoty, prach a přebytečný maz které se nahromadily na pokožce po celý den,“ vysvětlují dermatologové. Přehnané mytí však způsobuje ztrátu přirozených látek, které tvoří ochrannou bariéru pokožky. Příliš agresivní péče a nadměrné čištění tak mohou vést ke vzniku infekcí a zánětů pokožky. Mytí obličeje dvakrát denně je tedy dostačující. Výjimkou je mytí obličeje po intenzivní fyzické námaze.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pozor na vodu

Kromě používaných produktů věnujte pozornost také způsobu, jakým obličej omýváte. Nejlepší je vyhnout se horké vodě, která pokožku poškozuje, zhoršuje ekzém a způsobuje zarudnutí. Omytí obličeje horkou vodou může vést k celkovému podráždění pokožky a její dehydrataci. Horká voda také odstraňuje přirozený kožní maz. Vhodnější je proto použití vlažné vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak správně vybrat krém?

  1. Svatá trojice: Každý pleťový krém by měl obsahovat vodu, olej a emulgátor.
  2. Aktivní látky: Právě ty jsou odpovědné za očekávaný účinek – hydratují, mají antioxidační účinky, stimulují tvorbu kolagenu či redukují pigmentové skvrny. 
  3. Trendy: I pleťové krémy podléhají trendům. Ty sledují například použité oleje, másla či vosky. V současné době patří mezi oblíbence mandlový, avokádový, makadamový či konopný olej, ale také bambucké máslo. V aktivních látkách se na prvních příčkách drží kyselina hyaluronová, retinoidy či vitamín C.