Hand Holding Lovely Pink Peony Peonies Rustic Old White Wooden Window Light Space Text Top View Floral Greeting Card Rural Country Image Shabby Chic Concept

Pivoňky vydrží ve váze čerstvé až deset dní. Důležitá je doba řezu i častá výměna vody

Pivoňky jsou oblíbené rostliny nejen na zahradách, ale také doma ve vázách. Aby vám ale vydržely dlouhé dny ve váze, je nutné nejen pravidelně vyměňovat vodu, ale také správné umístění. Jaké tipy se vám ještě budou hodit k tomu, abyste zajistili pivoňkám skvělé místo? Budete mít z jejich květů radost. Krásné zbarvení pivoněk může vydržet dlouho, pokud budete vědět, jak se o ně postarat.

Pivoňky kvetou od začátku května

Vybírejte si do vázy pivoňky, které nejsou ještě rozkvetlé. Jestliže se o ně nepostaráte, můžete se s nimi ve váze loučit už za dva nebo tři dny. Díky jednoduchým trikům ale zajistíte, že vydrží ve váze delší dobu a navíc vás budou těšit svými květy nejen na jídelním stole, ale také všude, kam je dáte. Když si vyberete ještě zavřené květy, můžete se z nich těšit až deset dlouhých dní.

Jestliže je natrháte ráno, bude to nejlepší. Květy se otevírají během poledne a po této době už byste je sbírat neměli, protože se poupata velmi brzy otevřou. Ve váze pak vydrží déle, když je budete pravidelně řezat. K tomu budete potřebovat zahradnické nůžky, které budu ostré. Řežte je pod úhlem 45 stupňů, abyste zabránili vzniku hniloby nebo dalších chorob.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké pivoňky patří do vázy?

Pivoňky, které chcete mít jako ozdobu na stole, byste měli trhat ráno. Stonky ale musí být ponořené ve vodě alespoň 10 centimetrů. Dávejte je pouze do skleněných nádob a váz, protože v keramických tak dlouho nevydrží ani při sebelepší péči. Voda ve váze by měla být odstátá, nikdy nedávejte vodu přímo z kohoutku. Můžete ji snadno přefiltrovat nebo ji převařit a nechat vychladnout.

U pivoněk je důležité odstraňovat listy, zejména z části stonku, která bude ve vodě. Zvadlé nebo zažloutlé okvětní lístky pravidelně také odstraňujte. Najděte pro ně vhodné místo, kde se jim bude dobře dařit. Ostré světlo jim neprospívá, stejně jako temné místnosti.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/how-to-keep-peonies-fresh/