Cat Lies Heating Radiator Near White Wall Foreground Houseplant

Pokojové rostliny skrývají pro kočičí mazlíčky nebezpečí. Některé druhy je mohou i zabít

Kočky jsou jedineční tvorové, které miluje mnoho lidí. Většinu dne sice odpočívají, ale po zbytek času jsou z nich velcí průzkumníci. Máte-li doma kočku a pokojové rostliny, můžete se často setkat s tím, že kočky okusují vaši domácí flóru. Toto chování je u koček zcela normální, ale bohužel se může jednat o nebezpečnou aktivitu, protože některé rostliny jsou jedovaté.

Kočky a rostliny jsou nebezpečné duo

Mnoho majitelů koček a sbírky pokojových rostlin po nějaké době zjistí, že jim mazlíčci jejich exempláře okusují. Většinou se přitom jedná o stonky a listy. Květy je příliš nezajímají. Je dobré vědět, že je toto chování normální a není to tím, že by se kočka nudila. Ve skutečnosti se tímto způsobem snaží doplnit nedostatek vlákniny nebo vitamínů.

Mnoho rostlin obsahuje toxické látky, které se při okusování dostanou do trávicího traktu kočky. Kvůli tomu bude kočce nejen špatně, ale může se také sama otrávit. Nervový a dýchací systém zvířete může být paralyzován. Poškodit se mohou také ledviny a játra, což způsobí vážné zdravotní problémy a možnou smrt zvířete. Musíte si na toto chování proto dávat velký pozor.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké rostliny jsou pro kočky nebezpečné?

Existuje seznam rostlin, které jsou pro kočky toxické a velmi nebezpečné. Je poměrně dlouhý a zahrnuje bohužel i druhy, které máme velmi rádi. Jedná se hlavně o aloe vera, alokázii, azalku, břečťan, brambořík, dracénu, klívii, lilii, monsteru nebo zamiokulkas. Máte-li doma tyto rostliny a kočku, měli byste je nahradit jinými druhy rostlin nebo je přesunout na místa, na která se kočka nedostane.

Můžete kočky odnaučit žvýkat rostliny?

Odnaučit kočku okusovat rostliny je sice možné, ale velmi náročné. Kočku musíte dostatečně zabavit hrou nebo mazlením, aby neměla čas se nudit. Můžete také kočkám zpestřit jídelníček, aby jim nechyběly žádné vitamíny, minerály a živiny. Přidejte do jejich stravy dýni, petržel, řepu, mrkev, olivy, banány nebo vodní melouny. Kočka potom nebude mít na rostliny chuť.

Zdroj: https://www.rd.com/list/houseplants-cat-owners-should-avoid/