Beautiful Young Woman Is Smiling While Doing Laundry Home

Praní prádla má pravidla, díky kterým vydrží roky krásné

I praní prádla je věda, ačkoli na první pohled vypadá tato činnost jednoduše. Když ale nedodržíte určitá pravidla, můžete se dočkat zapraného a zašedlého prádla. Určitě nechcete, aby vaše krásné bílé spodní prádlo získalo nádech do modré barvy, protože jste s ním zároveň prali i barevné oblečení. Tak jak to tedy je? Co byste měli udělat předtím, než prádlo dáte do pracího bubnu?

Jak na největší špínu

Někdy se stane, že prádlo je opravdu velmi špinavé. Může se to týkat dětského oblečení na ven, kdy si děti hrály v blátě. Co s takovým oblečením? Měli byste ho nejprve namočit do studené vody s přídavkem sody na namáčení, která odstraní tu největší špínu. Ušetří vám to prací prášek a oblečení bude čistější. Nebudete pak muset prádlo prát při vysoké teplotě, abyste se nečistot zbavili. Tuto metodu využívali už naši předkové v minulosti, protože neměli k dispozici účinné prací přístroje a museli si umět poradit i se zažranou špínou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na hygienickou čistotu

Některé druhy prádla nestačí prát při nízkých teplotách, protože se nezničí případné choroboplodné zárodky či plísně. Toto byste měli dodržovat u ložního oblečení, ručníků a utěrek a také dětského prádla. Ideální je prát ho při teplotě minimálně 60 °C, která ničí bakterie, viry i plísně. Někdy bude třeba použít praní při teplotě 90 °C, což je prakticky už vyvářka prádla.

Bílé zvlášť, barevné zvlášť

Nikdy neperte bílé prádlo zároveň s barevným. Dočkali byste se pouze toho, že bílé prádlo už bílé po vyprání s největší jistotou nebude. Správným postupem je prádlo před praním roztřídit podle barvy i materiálu a druhu. Určitě nebudete prát špinavé montérky se spodním prádlem. Každý druh oblečení vyžaduje jiný přístup a jiný prací program. Proto jich je u pračky více, abyste si z nich mohli vybírat. Použitím vhodného pracího programu oblečení šetříte a prodlužujete jeho životnost.

Zdroj: https://www.nytimes.com/guides/smarterliving/how-to-do-laundry