Woman Use Hands Washing Color Clothes Basin

Předpírání prádla je oblíbenou metodou, která šetří finance i oblečení samotné

V době chytrých spotřebičů jen málokdo přemýšlí nad tím, jak se pralo nebo čistilo oblečení v minulosti. Přesto právě u našich prababiček bylo běžné předpírání prádla, které se dostalo na seznam nejzajímavějších vychytávek vůbec. Klasická metoda s použitím boraxu totiž pomůže navrátit původní vzhled prádlu a odstraní zažranou špínu, ušetří peníze za dlouhé prací programy i za speciální odstraňovače skvrn. Jakým způsobem předpírat prádlo a proč je tato metoda tolik oblíbená?

Stále čisté a voňavé prádlo

Na ramínku v obchodě vypadá oblečení krásně a láká k nákupu, ale po čase se na textiliích projevuje nošení špínou nebo šednutím. Propocené nebo špinavé prádlo spotřebitelé perou v automatických pračkách, ale efektivita nebývá nehledě na správně vybraný prací program vysoká. Často pak jednotlivé kousky končí v popelnici, protože už nejsou nositelné. Stačí přitom málo a k takovému konci nemusí dojít, při správně provedené předpírce je prádlo opětovně jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Přes množství prostředků je prádlo špinavé

V minulosti ženy neměly na výběr, protože chytré pračky neexistovaly, přesto jejich prádlo bývalo bělostně čisté a voňavé. To platilo i pro povlečení, ubrusy nebo ručníky, což se po vyprání v pračce dnes rozhodně říci nedá. Jak je to možné? Tajný fígl tkví v předpírání a ve správně zvoleném pracím prášku. Přílišné používání různých prostředků, kosmetiky a aviváže totiž škodí a může vést k naprostému opaku a zapírání prádla, které šedne a vůbec nevoní.

Jak předpírat prádlo

Špinavé oblečení, zaprané nebo propocené oděvy či koupelnový textil se můžou předpírat ponořením do teplé vody na několik hodin. Už po pár minutách se voda zakalí, v ten okamžik je vhodné vodu vyměnit za čerstvou a nechat ještě namáčet. Ideální je namočit prádlo večer a ráno dát vyprat běžným způsobem v pračce. Použít je možné i druhou metodu, která pomůže vyčistit extrémně znečištěné oděvy. Do horké vody se přidá směs připravená z jedné odměrky boraxu, jedné odměrky jedlé sody a dvou odměrek pracího prostředku. Směs se vsype do horké vody a po čtyřech hodinách se prádlo dá prát do pračky.

Zdroj: https://www.sarthaks.com/851707/what-is-the-advantage-of-soaking-clothes-before-washing