Pink Geranium Flowers Garden Sunny Summer Day

Převislé muškáty zdobí balkony od jara do podzimu

Záplava květů na balkoně, terase nebo šlahouny v barvách ze závěsných nádob? Obrázek připomínající procházku v alpské vesničce se může snadno naplnit i v tuzemsku. Velmi efektně vypadají takzvané kaskádové muškáty, což jsou převislé pelargonie s výhonky dlouhými asi jeden metr. Jedná se o muškáty břečťanolisté, které se vyjímají v truhlících na balkonových zábradlích nebo římsách, a jejich pěstování zvládne úplně každý.

Od května až do října

Jak docílit barevného balkonu takřka bez námahy? Zejména je důležité vybrat správné rostliny, hybridy pelargonie břečťanolisté jsou ideální, protože se mohou dávat do závěsných truhlíků i běžných květníků. Existují různobarevné, nebo dokonce se žíhanými kvítky, které kvetou od konce května až do října. Jsou velmi odolné, přesto nemají rády stín, přílišnou vlhkost a průvan. Milují slunná stanoviště, ideální je umístění na jihozápadní stranu do zákrytu proti větru.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přelévání

Muškáty potřebují v létě každodenní zálivku, optimální je zalévat v brzkých ranních hodinách. Naopak se nedoporučuje substrát mokřit příliš, protože může docházet k zahnívání kořenů a rozvoji plísní. Po odkvětu se uschlé květy musí odstranit, aby mohly muškáty obrazit opětovně. Mohou se také kombinovat s dalšími okrasnými rostlinami, například z čeledi hvězdnicovitých.

Kaskádové pelargonie

Převislé pelargonie patří k hybridům původní rostliny, která je známá jako pelargonium peltatum. V současnosti se sazenice prodávají též pod názvy kaskádové pelargonie nebo jako pelargonie štítnaté, které vytváří dlouhé visící výhony s barevnými květy menší velikosti červené nebo narůžovělé barvy. U převislých pelargonií je vhodné truhlíky opatřit drenáží, substrát pravidelně zahnojovat, v sezóně jednou za dva až tři týdny pomocí vhodných hnojiv. Při zalévání je třeba opatrnosti, mokré listy mohou způsobovat hnití. Množení pelargonií je nejsnazší pomocí řízků, které se odebírají v březnu nebo v průběhu července.

Zdroj: https://www.gardenia.net/plant/pelargonium-peltatum-ivy-geranium