Sad 2385795 1920

Příznaky hormonální nerovnováhy, které poškozují váš vzhled

Růst a vývoj lidského těla do značné míry závisí na funkci hormonů. Ty jsou zodpovědné za naši náladu, emoce, chování, a dokonce i za náš vzhled. V článku se dočtete o nejčastějších příznacích hormonální nerovnováhy, které mohou ovlivnit váš vzhled. Pokud máte podezření, že máte některé z těchto příznaků, neprodleně se poraďte se svým lékařem.

Klasické příznaky hormonální nerovnováhy: akné nadváha, únava
Záchvaty akné mohou být důsledkem nesprávné péče o pleť, nevyvážené stravy nebo menstruačního cyklu. Pokud se však akné stalo vaším stálým společníkem, který nemizí v žádné části cyklu, jde pravděpodobně o příznak hormonální poruchy.
Mnoho lidí celý život bojuje se svou váhou, odolává chuti na jídlo a sportuje; ostatní jsou hubení bez zvláštního úsilí. Příčinou této nespravedlnosti jsou s největší pravděpodobností problémy spojené s hormony. Také chronická únava může být známkou toho, že vaše hormony nejsou v rovnováze. I ti, kteří spí 8 hodin, mohou neustále vypadat unavení. Může za to vysoká hladina progesteronu. Jednoduchý krevní test pomůže změřit její hladinu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Neustálé pocení, tmavé kruhy pod očima, deprese

Nadměrné pocení nemusí vždy souviset s hormonálními poruchami. Pokud je však pocení doprovázeno náhlými návaly horka, musíte si nechat zkontrolovat hladinu hormonů.
Žádný přípravek nepomůže zakrýt tmavé kruhy pod očima, pokud spíte jen 3 hodiny denně. Spánek se často zdá být nedostupným luxusem, když vaše hormony lítají nahoru a dolů. Chronická nespavost může být důsledkem nedostatku testosteronu u mužů a progesteronu u žen. Deprese může být dalším příznakem hormonální nerovnováhy. Úzkost a deprese se mohou objevit těsně před menstruačním cyklem ženy, během těhotenství a v menopauze. V případě častějších záchvatů úzkosti se poraďte s endokrinologem.

Změny prsou, vypadávání vlasů a nadměrné ochlupení
Nízká hladina estrogenu může snížit hustotu prsní tkáně. Vysoká hladina tohoto hormonu může způsobit bulky nebo cysty. Pokud si všimnete změn v prsou nebo si nahmatáte bulku, neodkládejte konzultaci s lékařem.
Nadměrné vypadávání vlasů je jedním z nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy. Když ani ty nejlepší šampony nepomáhají snížit množství vlasů, které zůstávají na vašem hřebenu, měli byste si nechat otestovat hladinu hormonů. Zatímco některé ženy se snaží zastavit vypadávání vlasů, jiné hledají způsoby, jak se zbavit nežádoucího ochlupení. Tmavé chloupky na prsou, obličeji, rukou nebo jiných částech těla, kde ochlupení obvykle chybí nebo je minimální, mohou naznačovat závažné hormonální problémy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Existuje způsob, jak napravit hormonální nerovnováhu?

Hormonální rovnováha lidského těla je velmi citlivá a lze ji snadno narušit. Nerovnováha může nastat přirozeně v důsledku změn v těle nebo v prostředí. Může také naznačovat, že existují vážné problémy s exokrinními a endokrinními orgány. Endokrinologové, kteří se specializují na tuto oblast, pomohou hladinu hormonů vyrovnat. Pomoci mohou i bylinky:

  • kontryhel,
  • řebříček obecný,
  • jetel luční,
  • meduňka,
  • šalvěj,
  • třezalka.