Maid Is Cleaning Brass Faucet Bathroom Remove Limescale

Proti vodnímu kameni fungují domácí metody

Vodní kámen, známý také jako vodní kámen nebo vápenec, je bílý nebo žlutý usazený minerální povlak, který se tvoří na površích, které jsou vystaveny tvrdé vodě obsahující minerální látky, jako je vápník a hořčík. Tento nežádoucí usazený povlak může zanechat skvrny na kuchyňských a koupelnových površích, zhoršit funkci spotřebičů a trvat na čištění. Jak však bojovat s vodním kamenem? Zde jsou některé rady pro jeho odstranění a prevenci:

1. Použití ocetného roztoku: Ocet je účinným prostředkem proti vodnímu kamenu. Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1 a aplikujte ho na postižené povrchy, jako jsou kohoutky, sprchové hlavice nebo vodní varničky. Nechte roztok působit alespoň 30 minut, poté opláchněte teplou vodou a otřete suchým hadříkem.

2. Citronová kyselina: Citronová kyselina je dalším účinným prostředkem proti vodnímu kameni. Můžete ji smíchat s vodou a aplikovat na postižené povrchy, nebo použít produkty s obsahem citronové kyseliny určené speciálně k odstranění vodního kamene.

3. Kyselina chlorovodíková: Kyselina chlorovodíková je silným čističem, který může odstranit i silně usazený vodní kámen. Buďte s ní však opatrní, protože je to silné chemikálie a měli byste ji používat v dobře větraném prostoru a pouze tehdy, pokud ostatní metody selžou.

4. Používejte filtry: Pokud máte problémy s vodním kamenem ve sprše nebo na spotřebičích, můžete zvážit instalaci vodního filtru. Tyto filtry pomáhají snižovat obsah minerálů v tvrdé vodě, což může zabránit vytváření vodního kamene.

Hard Water Closeup Shower Faucet With Lime Scale White Chalk Sediment Stains
Zdroj obrázku: Freepik

5. Pravidelná údržba: Pravidelná údržba je klíčem k prevenci vodního kamene. Po každém použití sprchy nebo kohoutku opláchněte povrch teplou vodou a otřete jej suchým, abyste zabránili usazování minerálů.

6. Používání kalkláru: Kalklár je komerční čistič, který je speciálně navržen k odstranění vodního kamene. Používání kalkláru na pravidelném základě může zabránit vytváření vodního kamene.

7. Preventivní balzámy: Některé balzámy a nátěry jsou navrženy tak, aby chránily povrchy před vodním kamenem. Můžete je používat na povrchy, které jsou náchylné k usazování vodního kamene, jako jsou skla sprchových koutů nebo dřezové nádoby.

8. Povrchové čištění: Pravidelně čistěte povrchy, které jsou náchylné k vodnímu kamenu, jako jsou kuchyňské a koupelnové kohoutky, sprchové hlavice a skleněné stěny sprchových koutů. Preventivní údržba může snížit potřebu následného odstranění vodního kamene.

Boj s vodním kamenem může být frustrující, ale s pravidelnou údržbou a použitím správných prostředků můžete udržet své povrchy čisté a zářivé. Pokud však máte problémy s vodním kamenem ve velkém měřítku, mohou být nutné profesionální úklidové služby nebo zvážení instalace vodního filtru.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a656992/remove-limescale-stains/