Glass Bottle With Sea Buckthorn Oil Berries Branches Sea Buckthorn Light Background

Rakytníkový olej působí proti vráskám a akné

Rakytník je známý především díky svým kyselým plodům, které se uplatňují v kuchyni. Už ne tak známé je, že se z plodů dá získat rakytníkový olej. Působí pozitivně na pokožku obličeje.

Charakteristika rakytníku

Rakytník řešetlákový je rostlina patřící do čeledi hlošinovitých. Vyskytuje se především v přímořských oblastech. Je zčásti chráněný. Rostlina se pěstuje pro listy a plody. Vyznačuje se výrazně žlutými až téměř oranžovými plody. Plody se používají zejména v kuchyni, a to pro svou chuť, ale i množství vitamínů. Využívá se i v kosmetice ve formě rakytníkového oleje.

Rakytníkový olej

Působí proti stárnutí. Jeho používáním se zpomalí stárnutí pleti. Tato vlastnost je dána obsahem antioxidačních látek. Použitím oleje dodáme obličeji potřebný vitamin C. Zlepší se tak tón pleti a vyhladí ji. Může také pomoci se změnami barvy po akné. Pleť by po použití rakytníkového oleje měla být hladká a zářivá.

Při prvních známkách vrásek a stárnutí je vhodné sáhnout po rakytníkovém oleji. Vyplní ji a vyhladí. Pleť se stane hydratovanou, pevnou a napnutou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak olej používat?

Je dobré kombinovat ho s oblíbeným pleťovým krémem. Stačí přidat pár kapek oleje do dávky hydratačního přípravku. Naneste směs na obličej a jemně ji vmasírujte konečky prstů. Lze ho používat i lokálně na jednotlivé léze nebo záněty.

Ráno je nutné pleť důkladně očistit od přípravků s rakytníkovým olejem. V opačném případě bude účinek oleje spíše negativní.

Rakytníkový olej a barvení

Jeho intenzivně oranžová barva může vzbuzovat obavy z obarvení pokožky. Pokud se ho ale nanese jen tenká vrstva, není třeba se obávat. Je však třeba dát si pozor na zabarvení oblečení. Může trvale zbarvit a zničit prakticky jakoukoliv látku. Skvrny se smývají opravdu špatně. Nepoužívejte tak přípravek těsně před spaním. Je třeba počkat, než se olej vstřebá, abyste si nepoškodili lůžkoviny a oblečení.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/sea-buckthorn, https://www.healthline.com/nutrition/sea-buckthorn-oil, https://www.medicalnewstoday.com/articles/sea-buckthorn-oil-benefits, https://www.medicinenet.com/top_health_benefits_of_sea_buckthorn_oil/article.htm, https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_buckthorn_oil