Elder Woman Struggling With High Temperature

Vysoké teploty představují pro lidské tělo velkou zátěž

Léto je časem dovolených a relaxace. Zároveň ale i obdobím, kdy mohou panovat až tropické teploty, jež vysoko přesahují 30 °C. K jejich zvládnutí je třeba dodržovat některá pravidla. Hlavně děti a seniory je nutné před nimi chránit, aby nedošlo ke kolapsu organismu. Jak se v horkých dnech chovat, abyste je přečkali ve zdraví?

Zásady zvládání horkých teplot

Když jsou venku horka, člověk se velmi potí, aby se ochladil. To znamená, že ztrácí tekutiny, které je pak pochopitelně zapotřebí dodat. V létě by se mělo vypít minimálně 2,5 litru vody v podobě obyčejné kohoutkové vody, minerálek, ovocných nebo bylinných čajů. Nevhodné jsou sladké džusy, kolové nápoje, černá káva nebo čaj. Týká se to i alkoholických nápojů.

Během dne od 11 do 15 hodin je vhodné se zdržovat ve stínu, nechodit na slunce, které právě v tomto čase nejvíce pálí. Pokud už musíte vyjít ven, měli byste mít na hlavě pokrývku a natřít se krémem s ochranným UV faktorem.

Zdroj obrázku: Freepik

Opatrně s dětmi a seniory

Zatímco dospělý člověk si umí říct, jestli má žízeň, či nikoliv, starší lidé ji často nepociťují. Mohou tak snáze podlehnout dehydrataci a na slunci zkolabovat. Může se to týkat i dětí. Zejména ty nejmenší by na sluníčko neměly vyjít bez přikrývky hlavy a tenkého oblečení, jež chrání jejich citlivou pokožku.

Ve velkých horkách není dobré se věnovat zvýšené fyzické aktivitě, jako je například jízda na kole. Sice k tomu pěkné počasí láká, ale zdravé to není, a pro děti už vůbec ne.

V autě za žádnou cenu

Nechat dítě nebo zvíře v rozpáleném automobilu je přímo hazardem s jejich zdravím a životem. A to i tehdy, když si řeknete, že si skočíte do supermarketu jen pro pár věcí. Teplota uvnitř auta dosahuje i více než 60 °C, může dojít k dehydrataci i k poklesu tlaku, přehřátí a vzniku úpalu. Nepomůže ani to, že necháte pootevřená okénka. Proč tedy zbytečně riskovat, když to není nutné?

Zdroj: https://www.cdc.gov/climateandhealth/pubs/extreme-heat-final_508.pdf, https://www.cdc.gov/niosh/mining/userfiles/works/pdfs/2017-126.pdf, https://www.nhs.uk/live-well/seasonal-health/heatwave-how-to-cope-in-hot-weather/, https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/the-dangers-of-extreme-heat/, https://health.clevelandclinic.org/dangers-of-leaving-children-in-a-hot-car/