Woman Cracked Heels With White Background Foot Healthy Concept

Domácí péče proti popraskaným patám: solné koupele a vitamín A chodidla znovu vyhladí

Popraskané paty vznikají z rozličných příčin, jsou vidět zejména v létě v otevřené obuvi, ale s příchodem podzimu se zázračně nezahojí. Mohou vést ke zhoršení zdravotního stavu, k infekcím chodidel, k rozšíření kožních potíží nebo být příčinou bolestivosti při chůzi. Starat se o chodidla je proto nutné v každou roční dobu, nejde totiž o estetiku, ale o zdraví. A prevence je zásadní pro zdravé nohy a chodidla. Jak se zbavit suchých a popraskaných pat pomocí domácích prostředků? Jaké prostředky pomohou?

Špatná obuv i cukrovka

Proč vlastně dochází k vysušování pokožky na chodidlech a k popraskání pat? Důvodů pro tyto zdravotní obtíže může být několik. Dochází k tomu vlivem špatně zvolené obuvi nebo nekvalitních a neprodyšných materiálů, na vině může být celodenní pobyt v pevných šněrovacích botách nebo nesprávná péče o nohy. Současně jsou viníkem některé nemoci včetně cukrovky a lupénky, taktéž nadváha nebo obezita, nezdravá strava i příliš vlhký nebo suchý vzduch. A jakým způsobem v domácím prostředí suché paty léčit?

Zdroj obrázku: Freepik

Koupele s přídavkem lněného semínka

Výtečnou možností jsou koupele, které pomohou změkčit pokožku a případně ji vydezinfikovat. Stačí přidat obyčejnou kuchyňskou sůl nebo ji použít jako peelingový prostředek. A jakým způsobem hydratovat poškozenou epidermis? Odborníci radí přidat lněná semínka, která obsahují blahodárné látky včetně vitamínů, minerálů a olejů napomáhajících v obnově kožních buněk. Do misky se vsype asi půl sklenice semínek a zalijí se vroucí vodou. Po jemném vychladnutí se do nádoby vloží chodidla na 20 minut. Poté se zrohovatělá kůže odstraní pomocí pemzy, chodidla se omyjí, osuší a ošetří hydratačním krémem.

Tobolky s vitamínem A pro regeneraci

Stydíte se jít v páskových botách na ples nebo v pantoflích na lázeňskou proceduru, protože paty vypadají nevzhledně? Kromě koupelí pomůže rychle pokožku na chodidlech zregenerovat vitamín A, konkrétně tobolky s tímto vitamínem, které jsou k dostání v lékárnách nebo v drogeriích. Chodidla se důkladně omyjí a pomocí struhadla nebo pemzy se odstraní odumřelé buňky a zbytky kůže. Následně se tobolka rozdrtí a obsah se vetře do pokožky spolu s mastným krémem. Na závěr se na nohy nasadí bavlněné ponožky a nechá se kúra působit přes noc.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cracked-heel-heal