Woman Cleaning Arranging Sofa Cushions Home

Skvrny na gauči vyčistí domácí produkty z kuchyně

Gauč. Rodinný poklad, na kterém všichni členové rodiny rádi tráví volný čas. Bohužel je to místo, kde také každý potajmu jí nebo pije, byť se to v mnoha domácnostech nesmí. A co teprve domácí mazlíčci, pro které je pohovka nejoblíbenějším pelíškem. Výsledek? Fleky a množství chlupů. Jednoznačně něco, co není nejlepší vizitkou čistého domova. Jak dát zase čalounění na gauči do pořádku a nestrávit čištěním dlouhé hodiny?

Profi čištění přijde draho

V obchodě vypadá světlá sedačka úžasně, v interiéru vynikne béžový i světle šedý potah. Ale po několika málo dnech používání se začnou objevovat skvrny a zašpinění opěrek nebo čalouněných polštářů. Co si budeme namlouvat, špinavá pohovka je noční můrou všech hospodyněk, proto tolik lpí na tom, aby všichni členové rodiny jedli u stolu a maximálně se snažili, aby nedošlo k potřísnění povrchu. Často končí snaha o udržení čistého čalounění zakrytím gauče přehozem, protože profesionální čištění vyjde opravdu velmi draho.

Zdroj obrázku: Freepik

Tisíce korun navíc

Dokonale vyčištěná pohovka stojí tisíce, trvá to dlouhé hodiny, poté se musí nechat i několik dní sušit. Částky se sice liší s ohledem na ceníky firem v různých městech, přesto je třeba hledat vhodnější a levnější metody čištění. Jak na fleky od potravin? Vzít houbičku a drhnout? Pozor na materiál čalounění, může dojít k poškození vláken nebo k narušení struktury. Vždy je třeba brát v potaz složení textilního čalounění. Před započetím čištění je vhodné vyzkoušet prostředek na méně viditelné části, aby nedošlo k poškození celého potahu sedačky.

Citron, voda a jedlá soda

Tisíce za profi čištění nebo značkové přípravky? Účinná směs se připraví snadno z levných přísad, postačuje totiž smíchat vodu spolu s čerstvě vymačkanou šťávou z citronu a jedlé sody. Roztok funguje jako takzvaný aktivní roztok, nanese se na hadřík a pomocí krouživých pohybů se zbaví čalounění zašpinění. Postup se může opakovat do doby, než je látka čistá. Další možností je použití bramborové mouky, která se aplikuje přímo na fleky, po vetření se vysaje pomocí vysavače a látka se dočistí pomocí navlhčeného hadříku.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/practically-spotless/2018/march/how-to-deep-clean-a-couch/