closeup-blue-electric-kettle-table-white-background

Vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene pomohou domácí prostředky

Rychlovarná konvice je běžnou součástí mnoha domácností. Pomáhá při vaření vody na čaj či kávu, k čemuž se nejčastěji využívá. Protože pracuje s vodou, za nějaký čas používání se na jejích stěnách usazuje bílá nebo nažloutlá vrstva vodního kamene. Jak ho odstranit jednoduše a levně?

Proč vzniká vodní kámen

K tvorbě vodního kamene dochází v důsledku změny rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého, ke které dochází při změně teploty vody. Základní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý, který má bílou, nažloutlou nebo nahnědlou barvu. Více vodního kamene se uvolňuje z tvrdé vody.

Odstranit ho lze mechanickým čištěním, což je docela náročné a zdlouhavé. Použít je možné chemické metody, které vodní kámen rozpouštějí – například kyselinu citronovou, jedlou sodu s octem nebo kyselinu chlorovodíkovou podle toho, kde se vodní kámen nachází.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit od vodního kamene toaletu

Vodní kámen se pochopitelně usazuje také ve WC míse. V drogerii je možné koupit kyselinu chlorovodíkovou a s její pomocí toaletu vyčistit tak, že ji nalijete do mísy a necháte chvíli působit. Pak opláchnete mísu čistou vodou. Při práci s touto kyselinou je třeba velké opatrnosti, protože může poleptat oči či kůži, pokud by se s nimi dostala do styku. Nejlepší je proto pracovat v gumových rukavicích.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Vodní kámen se usazuje i v rychlovarné konvici, kde byste asi sotva použili kyselinu chlorovodíkovou. Zde se bude lépe hodit kyselina citronová, kterou lze koupit v potravinách nebo v drogerii. I ona dokáže dobře odstraňovat vodní kámen. Nasypete ji do rychlovarné konvice, zalijete vodou a necháte aspoň deset minut účinkovat. Pak konvici dobře vypláchnete čistou vodou.

Dalším prostředkem, který vodní kámen rozpouští, je jedlá soda a ocet. Když je dáte společně do konvice, vytvoří se pěna, kterou necháte chvíli působit. Ona se postará o to, aby vodní kámen zmizel.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/