Closeup Blue Electric Kettle Table White Background

Vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene pomohou domácí prostředky

Rychlovarná konvice je běžnou součástí mnoha domácností. Pomáhá při vaření vody na čaj či kávu, k čemuž se nejčastěji využívá. Protože pracuje s vodou, za nějaký čas používání se na jejích stěnách usazuje bílá nebo nažloutlá vrstva vodního kamene. Jak ho odstranit jednoduše a levně?

Proč vzniká vodní kámen

K tvorbě vodního kamene dochází v důsledku změny rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého, ke které dochází při změně teploty vody. Základní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý, který má bílou, nažloutlou nebo nahnědlou barvu. Více vodního kamene se uvolňuje z tvrdé vody.

Odstranit ho lze mechanickým čištěním, což je docela náročné a zdlouhavé. Použít je možné chemické metody, které vodní kámen rozpouštějí – například kyselinu citronovou, jedlou sodu s octem nebo kyselinu chlorovodíkovou podle toho, kde se vodní kámen nachází.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit od vodního kamene toaletu

Vodní kámen se pochopitelně usazuje také ve WC míse. V drogerii je možné koupit kyselinu chlorovodíkovou a s její pomocí toaletu vyčistit tak, že ji nalijete do mísy a necháte chvíli působit. Pak opláchnete mísu čistou vodou. Při práci s touto kyselinou je třeba velké opatrnosti, protože může poleptat oči či kůži, pokud by se s nimi dostala do styku. Nejlepší je proto pracovat v gumových rukavicích.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Vodní kámen se usazuje i v rychlovarné konvici, kde byste asi sotva použili kyselinu chlorovodíkovou. Zde se bude lépe hodit kyselina citronová, kterou lze koupit v potravinách nebo v drogerii. I ona dokáže dobře odstraňovat vodní kámen. Nasypete ji do rychlovarné konvice, zalijete vodou a necháte aspoň deset minut účinkovat. Pak konvici dobře vypláchnete čistou vodou.

Dalším prostředkem, který vodní kámen rozpouští, je jedlá soda a ocet. Když je dáte společně do konvice, vytvoří se pěna, kterou necháte chvíli působit. Ona se postará o to, aby vodní kámen zmizel.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/