Cloud Technology Icon Online Shopping Global Business Concept Retro Keyboard

Tipy pro vytvoření silného hesla, které si snadno zapamatujete

Bezpečnost je v digitálním světě důležitější než kdy jindy. S rostoucím počtem online účtů a zvýšeným nebezpečím kybernetických útoků je klíčové mít silná a odolná hesla. Ale jak vymyslet heslo, které je nejen silné, ale také snadno zapamatovatelné? Podíváme se na tipy a triky, jak vytvořit heslo, které bude odolné vůči útokům a zároveň bude možné si ho zapamatovat.

Čím více jedinečných prvků, tím lépe

Hesla, která se skládají pouze z náhodných písmen a čísel, jsou snadno odhalitelná pomocí různých algoritmů. Namísto toho zkuste využít svou kreativitu a vytvořit heslo, které kombinuje různé slovní tvary, symboly a náhodně zvolené znaky. Tím vytváříte větší odolnost proti útokům. Například místo slova „password“ můžete použít „pA$$w0rD!“, což je mnohem silnější a obtížněji uhodnutelné heslo. Pamatujte si, že čím více jedinečných prvků do hesla zahrnete, tím bezpečnější bude.

Zdroj obrázku: Freepik

Asociace a obrázky

Zapamatování si dlouhých a komplexních hesel může být obtížné. Pomůže vám vytvořit spojitost mezi heslem a něčím snadno zapamatovatelným. Můžete například vytvořit obrázkovou asociaci nebo vybrat klíčové slovo, které je pro vás osobně významné. To vám umožní snadno si vybavit heslo v případě potřeby. Například pokud se rádi potápíte, heslo „DeepSeaD1v3r!“ by mohlo být vhodné, protože si snadno vybavíte podmořský svět a svou oblíbenou aktivitu. Tato technika spojuje silné heslo s vaší osobní identitou, což vám pomáhá si ho zapamatovat.

Dlouhé fráze nebo věty

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit silné heslo, je použití dlouhých frází nebo vět. Vyberte si větu, která pro vás má osobní význam, a zkombinujte ji s náhodnými symboly a čísly. Tím vytváříte kombinaci, kterou je obtížné uhodnout, a zároveň si ji snadno zapamatujete. Například věta „V pátek ráno vypiji 2 šálky kávy!“ může být převedena na heslo ‚VpRv2$K!‘. Tato metoda poskytuje silnou kombinaci, kterou si snadno zapamatujete, protože se jedná o větu, kterou máte zažitou.

Zdroj: https://www.webroot.com/us/en/resources/tips-articles/how-do-i-create-a-strong-password