Close Up Classify Clothes

Skvrny od potu vyčistí ocet, jedlá soda nebo peroxid vodíku

Horké tropické dny jsou již neodmyslitelně spojené s průběhem léta. Teplota často vystoupá i nad 36 °C a ani v noci příliš neklesá. Není proto divu, když se ve spánku člověk potí. Pot přitom zanechává na ložním povlečení i pyžamu nevzhledné žluté skvrny. Jak si s nimi poradit bez použití chemie?

Ekologická domácnost

Dbáte ve své domácnosti na to, aby byla co nejvíce ekologická? Pak pravděpodobně nebudete příliš používat chemické čisticí prostředky a vystačíte si s tím, co máte doma a co je podobně účinné. Ložní prádlo je třeba prát pravidelně a udržovat ho v hygienické čistotě. Povlaky na polštářích totiž absorbují do sebe nejen pot, ale také odumřelé části pokožky, vlasy, obsahují roztoče, nezřídka také plísně. Praním se lze těchto nečistot zbavit.

Zdroj obrázku: Freepik

Proti skvrnám od potu

Skvrny od potu se vytvoří rychle, zejména v teplých letních dnech. Zbavit se jich vám pomůže obyčejný ocet, který má mimo jiné i dezinfekční účinky. Smíchejte ho se studenou vodou v poměru 1 : 1 a nalijte ho do nádobky s rozprašovačem. Potom tuto směs nastříkejte na skvrny na oblečení nebo ložním prádle a nechte alespoň jednu hodinu působit. Následně byste měli látky vymáchat v čisté vodě a vyprat běžným způsobem v pračce.

Bělicí účinky má také jedlá soda. Málokdy v kuchyni chybí, protože se používá do třených těst ke zlepšení vláčnosti. Z jedlé sody si můžete vytvořit hustou pastu, když smícháte asi pět lžic sody s vodou. Pastu nanesete na skvrnu od potu a jemnými tahy rozetřete po látce. Působit byste ji měli nechat aspoň dvě hodiny. Pak je možné látku vyprat.

Jak na nejodolnější skvrny

Jestliže dva výše popsané způsoby bělení nezafungovaly, můžete vyzkoušet ještě silnější kalibr v podobě peroxidu vodíku. Smícháte sklenici peroxidu vodíku, půl sklenice octa a doplníte šťávou z jednoho citronu. Zamícháte a zalijete teplou vodou. Do této směsi namočíte ložní prádlo a necháte působit, nejlépe přes noc. Nakonec vše vyperete.

Zdroj: https://www.maytag.com/blog/washers-and-dryers/how-to-remove-sweat-stains.html