Šperky vyčistí také domácí prostředky. Budou znovu jako nové
Šperk je ozdobou každé ženy. Ať už se jedná o náušnice, náhrdelník, náramek, či prstýnek, malá drobnost dodá celkovému vzezření úplně jiný rozměr. Důležité ale samozřejmě je, aby šperky nevypadaly zašle. V tu chvíli by dojmu spíše uškodily. Jak ale šperky vyčistit? Záleží na materiálu i provedení. Potřebné ingredience už ale s velkou pravděpodobností máte doma.
Základem je kartáček a hadřík
Kartáček a hadřík jsou nástroje, které by doma neměly chybět nikomu, kdo nějaký ten šperk vlastní. Právě ty nám totiž postačí na více méně celou údržbu. Pokud je šperk hladký, stačí ho obvykle pouze přeleštit hadříkem. Některá zlatnictví dokonce prodávají speciálně napuštěný hadřík pro leštění. Pokud se jedná o šperk s kamínky či vyrytím nebo očky, je možné, že se do těchto míst bude chytat špína, zbytky mýdla či jiné nečistoty. V tomto případě přichází na řadu malý kartáček, který by měl špínu ze záhybů snadno dostat.
Na zlato jedině cibuli
Zlato je velmi odolný kov a nemusíte se tak bát na něj použít i o něco silnější látky, jako je například šťáva z cibule, kyselina citronová či ocet. Právě tyto tekutiny by měly pomoct zlatu navrátit jeho původní lesk. Stačí, když šperk šťávou potřete a poté necháte tekutinu zaschnout. Po jejím zaschnutí kov vyleštěte jemným hadříkem.
Pokud se na zlatě drží vytrvalejší nečistoty, můžete jej zkusit nechat odmočit ve směsi vody a jedlé sody či prášku do pečiva. Namáčet šperk nechejte asi hodinu a pak osušte. Pokud se špína stále drží, můžete směs zhustit a udělat z ní tak pastu, která bude působit abrazivně.
Na stříbro vám pomohou léky
Co se stříbra týče, i to časem zachází. Pomoct vám může jedlá soda, ale z malých oček nečistoty spolehlivě dostane aspirin. Stačí rozpustit asi dvě šumivé tablety ve sklenici vody a vložit do ní šperk. Poté nechte asi 15 minut působit. Vyjměte a vysušte.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/