Close Up View Whole Cut Fresh Black Bread Towel Brown Wooden Box Dark Mix Colors Surface

Správné skladování udrží chléb déle čerstvý a křupavý

Chleba je typickou surovinou nejen české kuchyně. I u nás je ale velmi oblíbený a rozšířený. Dá se jíst jen tak, namazaný a plněný na svačinu či jako příloha k obědu. Každý ale víme, že nejlépe chutná chleba vytažený z pece a poté jeho kvalita poměrně rychle klesá. Nejenže chleba začne tvrdnout a vysychat, ale může začít i plesnivět. Co má na tento proces vliv a jak zajistit, aby byl chleba dobrý co nejdéle? Právě to se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Co kvalitu chleba a jeho kažení ovlivňuje

Na tvrdnutí, popřípadě plesnivění, má vliv několik faktorů. Jedním z nich je už druh chleba. Bochník, který je například upečený pomocí kvásku, vydrží déle než ten, který byl připraven z droždí. Dále mají vliv samozřejmě i jednotlivé suroviny a jejich kvalita, ale největší podíl má to, jak se chleba rozhodneme uskladnit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak chleba správně skladovat, aby co nejdéle vydržel čerstvý

V prvé řadě bychom pro uchovávání chleba měli zvolit suché místo s klasickou pokojovou teplotou. Důležitý je ale i materiál, ve kterém chléb necháváme. Měli bychom se vyvarovat igelitových sáčků či celofánu. Právě tyto obaly totiž zadržují vlhkost uvnitř, a může tak dojít k daleko rychlejšímu plesnivění. Naopak je dobré zvolit přírodní prodyšné materiály. Tudíž stačí bochník přikrýt třeba utěrkou či si můžete pořídit na chléb speciální vak. Tyto látky navíc budou chleba chránit i před sluncem, které ho vysušuje.

Vezměte si na pomoc klasický cukr, plíseň nebude mít šanci

Vyzkoušet také můžete to, že k chlebu vložíte dvě kostky cukru. Právě ten v prostoru poslouží jako konzervant. Cukr na sebe bude navazovat přebytečnou vodu, a bochník tak bude v suchu. Tímto způsobem můžete zamezit vzniku či rozvoji plísně a chléb také nebude gumový. Cukr navíc máme každý doma a jeho použití se tak rozhodně vyplatí.

Zdroj: https://www.insider.com/guides/kitchen/how-to-store-bread