Blossoming Pink Rose Summer Garden Natural Green Light Blurred Background

Řezané růže lze nechat zakořenit pomocí čerstvé brambory

Růže jsou nádherné, a proto jsou symbolem krásy a často jsou věnovány ženám od mužů, aby jim dokázali svou náklonnost a úctu. Řezanou růži můžete dát nejen do vázy, ale také ji můžete zasadit do zahrady. Po čase se můžete těšit z bujných a krásných květů. Naučte se zakořenit růže a zjistěte, jaké způsoby přispívají k množení této květiny.

Může zakořenit řezaná růže?

Proces zakořenění samotné rostliny lze provést jak z mladých výhonků růže, tak i z řezané růže. Jednotlivé květiny nemusíte dávat do vázy, vyplatí se tuto rostlinu namnožit, abyste ji mohli mít i příští rok. Řezanou růži je nejvhodnější zakořenit množením ze stonku. Většina lidí používá zakořeňovací prostředky, jež mají za úkol podporovat správný vývoj kořenového systému rostliny. Nemusíme nutně navštěvovat zahradnictví, bohatě stačí jedna zelenina, která je základem každé domácnosti – brambora.

Množení růže ze stonku

Při množení růží ze stonku se vyplatí hned seříznout její listy. Důvodem je snížení odpařovací plochy a riziko nadměrné ztráty vody. Po této operaci by mělo následovat vložení růže do syrové a zdravé brambory. Takovou růži zasadíme do zahrady na slunné místo. Musíte však dávat pozor, aby byla růže chráněná před větrem.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč zrovna brambora? Brambory jsou bohatým zdrojem:

  • vitamínu B,
  • kyseliny askorbové,
  • vápníku,
  • jódu.

Při množení růží ze stonku pamatujte na dodržení patnácticentimetrového rozestupu. Poskytujte pravidelnou zálivku.

Množení z větviček

Další metodou je množení růže z větviček. Pro tento způsob je zapotřebí větvička s dobře rozvinutými pupeny. Nejlepší volbou je oddělení trnu z hlavního výhonu. Klíčící rostlina je vhodná pro sklizeň řízků. Na řízcích růží provádíme hladké řezy, aniž bychom odřezávali pupeny. Horní část rostliny se nepoužívá k zakořenění. Při množení růží z větviček provádíme šikmý řez zespodu mezi pupenem a trnem, samotné listy výrazně zkrátíme nebo úplně odstraníme.

Takto připravené růže skladujeme v celofánu, dokud nenastane čas k výsadbě. Před výsadbou růže namočte do biologických přípravků, díky čemuž se urychlí vývoj kořenů. Opět dbejte na patřičný rozestup a vhodné prostředí.

Zdroj: https://www.bhg.com.au/how-to-grow-rose-clippings-in-potatoes