Cup Coffee Coffee Beans Burlap Sack Old Wooden Background

Kávová sedlina není žádný odpad. Inspirujte se 5 skvělými tipy na její využití

Při přípravě kávy v džezvě, v kávovaru, ale i tradičním způsobem na způsob „turka“ zbývá kávová sedlina, kterou mnozí vyhazují do odpadkového koše. Má přitom celou řadu použití v domácnosti i na zahradě při hnojení. Pověstný lógr z „turka“ lidé v mnoha zemích konzumují pro doplnění antioxidantů, ale najde využití i při péči o pokožku. Proč sbírat zbytky po kávě do nádoby a kde je možné kávovou sedlinu použít?

1.     Doplnění antioxidantů a minerálů

Jsou země, kde lidé po vypití kávy část sedliny konzumují pro doplnění potřebných antioxidantů a minerálů. To však lékaři nedoporučují lidem, kteří trpí na gastrointestinální potíže, reflux nebo na vředy.

2.     Pro odstranění pachů

Kávová sedlina je přírodním pohlcovačem pachů. Vysušený lógr vysypejte do mističky a dejte na dno ledničky pro odstranění pachu z jídla. Dobře odstraní také zápach z rukou po krájení cibule, česneku nebo papriky, stačí promnout dávku sedliny v rukou a budou zase čisté a příjemně voňavé.

Zdroj obrázku: Freepik

3.     Na přihnojení rostlin i do kompostu

Kávovou sedlinou lze přihnojovat pokojové rostliny i přidávat větší množství z kávovaru do kompostu. Zbytky kávy totiž obsahují minerály, jako jsou draslík, hořčík, dusík, měď nebo železo, které obohatí zeminu. Rostliny získají i ochranu proti škůdcům, které vůně kávy odpuzuje. Rozsypaná sedlina na cestičky mezi záhony a do trávníku navíc zamezuje vnikání slimáků do zahrádky.

4.     Na čištění hrnců a nádob

Kávová sedlina skvěle funguje namísto drátěnky, lze s ní vydrhnout zašlé hrnce nebo jiné nádoby bez obav z poškrábání.

5.     Na masáž a peeling pokožky

Při smíchání kávové sedliny s teplým olivovým olejem vzniká dokonalá substance pro masáž a peeling pokožky. Po kávovém peelingu je kůže vyživená o minerální látky a antioxidanty, dojde k jejímu prokrvení a vypnutí. Vhodné je použití na ruce, nohy i oblast dekoltu. Po masáži nechte směs na pokožce ještě 10 minut působit, poté smyjte.

Zdroj: https://www.royalcupcoffee.com/blog/articles/9-weird-uses-coffee-grounds-you%E2%80%99ve-probably-never-heard