Quince 3747516 1920

Starodávné ovoce se znovu vrací do českých zahrad, sirup z něho dodá cenné látky

V minulém století byly kdouloně v ovocných sadech naprosto běžné. Syrové kdoule, i když jsou již zralé, nejsou bohužel příliš dobré. Jsou tvrdé a mají trpkou chuť. Postupem času z ovocných sadů zmizely, lidé upřednostňují jiné ovocné stromy, jako jsou jabloně, švestky, hrušně nebo meruňky. Nyní se ale díky rozvoji permakultury a rostoucímu zájmu o staré odrůdy kdouloně znovu vrací do našich zahrad. Kdoule je zdrojem mnoha cenných živin a i přesto, že se nekonzumuje syrová, existuje několik způsobů vhodného zpracování těchto zdravých plodů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké živiny najdeme v kdoulích?

Kdoule jsou bohaté na minerální látky a vitamíny, podporující imunitní systém. Díky vysokému obsahu železa jsou vhodné pro chudokrevnost, hořčík a draslík obohatí náš oběhový a nervový systém. Vápník posiluje kosti. Další důležitou látkou v kdoulích je vláknina. Dostatek vlákniny podpoří správnou funkci trávícího ústrojí. Dobré fungování střev je nezbytné pro zdravý metabolismus, proto nesmíte na dostatek vlákniny zapomínat při pokusech o redukci váhy a snaze nastartovat metabolismus. Nesmíme zapomenout zmínit také antioxidanty obsažené v kdoulích, které napomáhají detoxikaci organismu a odbourávají volné radikály, které mají na svědomí mimo jiné i některé civilizační choroby. Díky tříslovinám a pektinům kdoule snižují „špatný“ LDL cholesterol. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zpracování kdoulí

Naše babičky kdoule nejčastěji zpracovávaly do kompotů, marmelád a džemů. Abyste měli k produktu z kdoulí přístup každý den, vyzkoušejte také kdoulový sirup.

K výrobě kdoulové koncentrované šťávy budete potřebovat 1 kg kdoulí a 1 kg cukru. Kdoule omyjeme, zbavíme chloupků na povrchu slupky (loupat je nemusíme), nakrájíme na malé kousky a odstraníme pecky. Naplníme zavařovací sklenice a kdoule v nich stlačujeme, aby pustily co nejvíce šťávy. Na sklenici o obejmu 0,7 l sklenice přijde 5 lžic cukru. Sklenice dáme na 5 dní na chladné místo a každý den zasypeme další vrstvou cukru. Po pěti dnech sklenice uzavřeme a dáme do lednice. Vzniklý sirup můžete popíjet zředěný vodou, nebo ho můžete přidat do čaje místo medu. Čaj ale nejprve nechte zchladnout, vysoké teploty by zničily cenné látky.

Čerstvé plody kdouloně jsou známé svou výraznou vůní. Kdoule naaranžované v míse provoní místnost. Před rozmachem aviváží se kdoule dávaly mezi vyprané prádlo, které jejich příjemnou vůni nasáklo.