Scales With Measuring Tape White Textured

Vážení přinese relevantní výsledky, pokud je prováděno ve správný čas

Stoupnout a zvážit? Tak jednoduché to není, což vědí jistě všichni, kdo se snaží udržovat svou váhu na optimální úrovni. Váha totiž kolísá, pro zhodnocení úspěchů při hubnutí se proto musí dodržovat určitá pravidla. Při vážení hraje roli doba i to, co má dotyčný na sobě. Jak se vážit efektivně, aby výsledky nebyly zkreslené a nepřinesly chmury a pocity, že hubnutí nejde podle představ?

Proč se vážit

Jsou lidé, kteří se nevážili dlouhá léta, což s sebou nese závažné zdravotní následky. Kilo nebo dvě ročně navíc mohou během 15 let znamenat celých 30 kilogramů nadváhy. A co teprve, když ta kila nejsou jen dvě! Podle odborníků je váha důležitým parametrem, který musí znát každý a má vypovídající hodnotu o stavu zdraví. Problematické je rychlé přibírání, ale také výrazné kolísání hmotnosti. Při hubnutí je pak vážení důležitým úkonem, který poukazuje na úspěchy a podporuje motivaci pro další cvičení a držení diety.

Zdroj obrázku: Freepik

Ručička ukazuje různou hmotnost? Může být!

Vážení všichni považují za nadmíru snadnou aktivitu, přesto se mnozí váží špatně. Váhové výkyvy nebo odchylka můžou být až 3 kilogramy, proto je vhodné věnovat této činnosti patřičnou pozornost. Hmotnost může kolísat v různých denních hodinách i dnech. Roli hrají fyzická aktivita před vážením, hormony, přebytek vody v těle vlivem pití alkoholu nebo kávy či po konzumaci slaného jídla, nebo zácpa či naopak saunování. Měření nemusí být přesné a může vést ke špatnému zhodnocení nastaveného tréninkového plánu nebo jídelníčku. Jak se tedy vážit správně?

Ráno a bez oblečení

Jak získat nejrelevantnější výsledky? Rozhodně při ranním vážení po návštěvě toalety, současně se doporučuje vážit se před snídaní nebo před cvičením. Experti radí vážit se pouze jednou týdně, ideální je z jejich pohledu středa, kdy je rutina na nejvyšším bodě z celého týdne. Je vhodné používat vždy stejnou váhu a nastupovat na ni bez bot a oblečení, postava musí být uvolněná a záda rovná. Váha může být zkreslená před a během menstruace. Takto získané relevantní a pravidelné údaje je pak možné bez obav prodiskutovat s lékařem nebo s trenérem.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/fitness-exercises/weigh-yourself-guidelines