Elder Woman Struggling With High Temperature

Tipy, jak zvládnout horké letní dny ve zdraví a pohodě

Ať se nám to líbí, nebo ne, dní s extrémními teplotami bude přibývat. A také horkých dní jako takových bude v nadcházejících letech více, než jsme byli zvyklí. Proto bychom se měli inspirovat u obyvatel Středomoří, pokud jde o naše chování v létě. Jihoevropané totiž mají mnohaleté zkušenosti s klimatem, který u nás brzy bude panovat. Po staletí se s ním navíc museli potýkat bez moderních vymožeností, jako jsou klimatizace nebo opalovací krémy. Co si tedy od Italů, Španělů nebo Řeků můžeme v tomto směru vzít?

Siesta dává smysl

V opravdu horkých a hlavně slunečných dnech odborníci nedoporučují pobyt na přímém slunci mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou odpoledne. Je-li slunce na obloze vysoko, jeho paprsky musí urazit kratší cestu skrze atmosféru, a tak jsou pro nás mnohem nebezpečnější než ty ranní nebo večerní. Přes poledne je také největší vedro, a tak není u jižanských národů siesta otázkou pohodlnosti či lenosti, ale nutnost. Pokud to jde, zůstaňte v této době raději uvnitř.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokrývka hlavy a opalovací krémy

Lidé z jihu Evropy jsou obvykle opálení, to ale neznamená, že by se celé dny povalovali na sluníčku. Naopak, většinu času se mu brání, opalovací krém často používají nejen na pláži, ale i na cesty po městě. A zpravidla nezapomínají na pokrývku hlavy, je-li obloha bez mráčku. Opalovací krém a čepice nebo klobouk vás ochrání před úpalem i úžehem.

Dostatečný pitný režim

Nejlepší prevencí mnoha dalších potíží způsobených horkem je pak dostatek tekutin. Za běžných okolností by měl dospělý člověk vypít dva litry čisté vody denně a větší množství může naopak organismu škodit. Pokud se však v létě potíte, měli byste odpovídajícím způsobem zvýšit příjem tekutin. A kromě pitné vody si dát občas minerálku, případně ovocný čaj. A pozor na kávu či klasické čaje, ty totiž odvodňují. Kávu byste tak vždy měli zapít sklenicí vody.

Zdroj: https://www.redcross.org.uk/stories/health-and-social-care/first-aid/beat-the-hot-weather-top-tips-for-staying-cool