Happy Couple Communicating While Preparing Breakfast Dining Room

Večeře je důležitá i při hubnutí. Ne všechna jídla jsou však před spánkem vhodná

Jedním z největších dietních mýtů je tvrzení, že vynechání večeře pomůže při hubnutí. Vynechání toho jídla bude působit přesně opačně – povede k obezitě a nemocem souvisejícím se stravou. Vyvážená strava vyžaduje, abychom nevynechali žádné jídlo, ale pravidelně poskytovali tělu živiny ve správném poměru.

Večeře a spánek

Během spánku lidské tělo zpomaluje metabolické procesy a přirozeně snižuje tělesnou teplotu, čímž šetří energii. Sekrece jaterní žluči se zpomaluje, stejně jako filtrování krve v ledvinách. Příroda nám umožňuje ekonomický režim – tělo nechce plýtvat energii a všechnu sílu zaměřuje na regeneraci vnitřních orgánů. Spaním s prázdným nebo plným žaludkem tento proces rušíme. Na rozdíl od toho, co říkají někteří průvodci hubnutím, neměli byste večeři přeskočit.

Poslední jídlo by se mělo jíst asi 2–3 hodiny před spaním, aby trávicí systém dokázal strávit jídlo a hladiny cukru v krvi se před nočním odpočinkem stabilizovaly. Lidé, kteří jdou spát hladoví nebo s plným žaludkem, usnou déle a více se budí. Probudí se tedy ospalí, a když se to stane častěji, výrazně to ovlivní jejich zdraví a může způsobit nevyléčitelné chronické nemoci.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné jídlo před spaním

Za prvé těžké, mastné a hřejivé výrobky trávení zatíží a zpomalí. Seznam večerních zákazů obsahuje také cukr, alkohol a kofein. První zkresluje hospodaření s energií, poslední dva narušují denní cyklus a neutralizují účinek melatoninu, přírodního hormonu zodpovědného za spánek. Určitě se večer vyhněte klobásám, slanině, mastnému jídlu, hamburgerům nebo hranolkům.

Pikantní jídla obsahující chilli, kurkumu nebo kajenský pepř jsou obvykle dobrá pro zdraví, ale ne večer. Hřejivé přísady, včetně kapsaicinu obsaženému v koření, zesilují sekreci žaludeční kyseliny, která v kombinaci s polohou vleže může způsobit pálení žáhy, opětovnou regeneraci kyseliny a reflex.

Zdroj: https://www.benenden.co.uk/be-healthy/nutrition/the-best-and-worst-foods-for-sleep/