Floor 3653899 1920

Výběr podlahové krytiny, aneb jak vybrat tu správnou

V dnešní době nalezneme na trhu nepřeberné množství druhů podlahových krytin, o jejich vzorech ani nemluvě. Těch bychom našli stovky, ne-li tisíce. Při výběru je potřeba zohlednit především to, kde krytina bude použita, každá místnost v domě či bytě má jiné technické požadavky. Také velmi záleží na tom, zda se jedná o rekonstrukci, novostavbu nebo chcete pouze obměnit typ podlahové krytiny.  Pro některé typy podlah totiž nestačí položit pouze horní vrstvu, nýbrž jsou nutné i stavební úpravy, např. srovnání samo nivelační stěrkou.

Vinylová podlaha

V posledních pár letech patří mezi velmi oblíbené podlahy. Lze ji použít úplně ve všech místnostech. Na trhu nalezneme vinylové role a dílce. Nutností je však absolutně rovná hladkost povrchu, na který má vinylová podlaha přijít. Možnosti pokládky jsou následující:

  • bez lepení – do 20 m2
  • celoplošně lepené – nad 20 m2
  • plovoucí

U plovoucích se jedná o HDF desku s nalepenou nášlapnou vrstvou, která je tvořena vinylem. Ta se pokládá podobně jako laminátová.

Dlažba

Dlažba se hodí především do koupelny, chodby či kuchyně. Ve spoustě domech byste ji však nalezli v každé místnosti. Snadno se udržuje a je výborná v kombinaci s podlahovým vytápěním. Není nic lepšího, než přijít v zimě do domu a ohřát si vymrzlé nohy o podlahu. Na trhu nalezneme širokou nabídku vzorů a dekorů.

Laminátová podlaha

Laminátová neboli plovoucí podlaha patří mezi oblíbený typ podlahy. Snadno se montuje a můžeme vybírat ze spousty druhů. Další výhodou je cenová dostupnost, avšak mnohdy na úkor kvality. Desky se mohou začít postupem času rozlézat a tvořit nevzhledné spáry. Některé mohou být málo odolné proti oděru. Nevýhodou je také malá zvuková izolace. Pokud bydlíte v bytovém domě, tak soused pod vámi uslyší téměř každý váš krok.  

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Linoleum a marmoleum

Víte jaký je mezi nimi rozdíl? Linoleum neboli PVC je 100 % umělý materiál. Oproti tomu je marmoleum čistě přírodní výrobek, který je tvořen jutovou tkaninou, korkovou drtí, přírodní pryskyřicí lněným olejem a barevnými pigmenty. Kvalitou se však dají srovnat, rozdíl pak bude především v ceně, kdy za marmoleum si značně připlatíte, ale může vás hřát pocit, že jste trochu odlehčili planetě. U PVC pak najdete i daleko větší výběr dekorů.

Dřevěná podlaha

Dříve patřily dřevěné podlahy mezi nejčastěji používané. Dřevo bylo snadno dostupné a dobře se s ním pracovalo. Mezi výhody patří především dlouhá životnost a odolnost. Pokud by se podlaha léty opotřebovala, lze pak opět opravit – přebrousit a přelakovat. Nevyžaduje přehnanou péči a navíc je ekologická. Nevýhodou je však vyšší cena, ale na druhou stranu vám vydrží po celý život. Také je důležitá správná instalace, aby se po čase, vlivem vlhkosti a teploty, neobjevily nevzhledné mezery.

Koberec

Koberec je vhodný především do dětských pokojů, v období, kdy malé děti tráví převážnou většinu času na zemi. Avšak na údržbu se tam příliš nehodí, jelikož se v něm drží prach a roztoči, i přes to, že je denně vysávaný, pokud tedy nemáte extra výkonný vysavač. Do ostatních místností se hodí spíš kusové koberce menších rozměrů, pro doplnění a oživení interiéru.