Young Happy Couple With Presents Sitting Table Near Christmas Tree

Vybrat ten nejlepší vánoční stromek může být oříšek. Vyplatí se zvážit všechny faktory

Blíží se vánoční svátky a s nimi nákup nejen dárků pro vaše nejbližší, ale také vánočního stromku. Mnoho lidí dává přednost umělému, a to nejen kvůli tomu, že je jednodušší ho sbalit a dát na půdu, ale také tím chrání přírodu. Živé stromky ale pořád mají své fanoušky a my poradíme, jak si vybrat ten nejlepší.

Podle čeho vánoční stromek vybírat?

Podíváme se na klady i zápory živých i umělých vánočních stromů. Podle všeho se nejvíce jako živý vánoční strom nakupuje smrk. Průměrná doba k vypěstování smrku jakožto vánočního stromku je 8–12 let. K tomu je potřeba 105 tun kyslíku na hektar půdy. Stromky, které už nepotřebujete, pak můžete odvézt do ZOO, kde se jimi krmí například sloni i další zvířata, takže ani po Vánocích nepřijdu vniveč.

Negativní dopad na životní prostředí ale přesto živé stromky mají. Musí se převézt na různá místa a likvidací se zvyšuje jejich uhlíková stopa, což přispívá k znečištění životního prostředí. Koupit si ale můžete také umělé vánoční stromky, které vydrží tak dlouho, dokud je někdo nezničí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké výhody mají umělé stromky?

Umělé stromky jsou vyrobeny z takových materiálů, které vydrží téměř všechno. Po Vánocích z něj ani nemusíte sundávat ozdoby, ale uložit ho na půdu tak, jak je. Jestli ho chcete recyklovat, je nutné ho důkladně prohlédnout, aby v něm nezůstaly kovové háčky. Plastové stromky jsou po čase šetrné k životnímu prostředí, ale musí se využívat nejméně dvacet let.

Vánoční stromek si můžete také půjčit. Je to nový trend, který šetří vaši peněženku i životní prostředí. Tato služba je vhodná pro firmy nebo pro ty, kteří chtějí mít stromeček jen krátkou dobu. Výhodou je nižší cena a také to, že se využije jeden stromek vícekrát. Půjčovna se ale vyplatí jen v případě, že ho budete mít krátkou dobu a zase ho vrátíte, aby si ho mohl půjčit někdo jiný.

Zdroj: https://www.balsamhill.com/how-to-choose-the-right-artificial-tree