
Záchvaty paniky dokážou člověka zcela ochromit. Přichází nečekaně a máloco pomáhá
Panika má více projevů, a to nejen pokud jde o epidemii koronaviru. Jedná se o velmi těžký a znepokojivý stav, který může postihnout každého z nás. Stává se tak u mužů i u žen. Někdy se jedná o nárazový pocit, jindy se u někoho objevuje s různou četností opakovaně. Nepodceňujte její příznaky a pravidelnost. Pokud i vy trpíte touto poruchou, řešte ji včas.
Záchvaty paniky a její příznaky
Takový záchvat paniky může zasáhnout v jakékoliv situaci různé lidi. Nejdříve vznikne takzvaná silná úzkost, která vede k nejasným a nepříjemným reakcím v těle. Pokud k takovému panickému strachu dojde, bojíte se, cítíte se v nebezpečí, a někdy dokonce může dojít až k infarktu a smrti. Srdce má rychlejší tep, velmi se potíte, třesete, hůře dýcháte, je vám špatně a tyto pocity jsou opravdu nevysvětlitelné. Mnozí tyto pocity mají zřídka, jiní zase velmi často. Pokud je to často, mluvíme o panické poruše, kterou byste neměli podceňovat.

Proč je tomu tak
Není přesně známo, kde se u lidí takové poruchy berou, ale předpokládá se, že vychází z genetické a psychické predispozice, změn v mozku, silného stresu způsobeném ztrátou blízké osoby, traumatu z dětství, alkoholu, cigaret a jiných důvodů. Podle vědeckých poznatků z heidelberské univerzity a dalších německých univerzit poukazují vědci na marihuanu. Její užívání a nadužívání vede k panickým poruchám. Podle jejich výzkumů může marihuana a její aktivní složky společně s dospíváním zvýšit riziko panické úzkosti prodělávané v dospělém věku. Tento jev byl zkoumán na myších. Tato zvířata léčená THC a vystavována stresu měla v dospělém věku zhoršené zvládání stresu a jiných úzkostí. Další testy ukázaly, že narušené reakce způsobené mozkem špatně regulují vnímání strachu a úzkosti. Pokud takové poruchy pociťujete, je také dobré si pohlídat hormonální hladiny produkované štítnou žlázou.
Zdroj: https://www.nhs.uk/mental-health/feelings-symptoms-behaviours/feelings-and-symptoms/anxiety-fear-panic/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31609044/