Cropped Head Closeup Portrait Young Female With Scared Anxious Expression Bites Finger Nails Wears Striped Pink Shirt Round Glasses Being Afraid Negative Emotions Concept

Záchvaty paniky dokážou člověka zcela ochromit. Přichází nečekaně a máloco pomáhá

Panika má více projevů, a to nejen pokud jde o epidemii koronaviru. Jedná se o velmi těžký a znepokojivý stav, který může postihnout každého z nás. Stává se tak u mužů i u žen. Někdy se jedná o nárazový pocit, jindy se u někoho objevuje s různou četností opakovaně. Nepodceňujte její příznaky a pravidelnost. Pokud i vy trpíte touto poruchou, řešte ji včas.

Záchvaty paniky a její příznaky

Takový záchvat paniky může zasáhnout v jakékoliv situaci různé lidi. Nejdříve vznikne takzvaná silná úzkost, která vede k nejasným a nepříjemným reakcím v těle. Pokud k takovému panickému strachu dojde, bojíte se, cítíte se v nebezpečí, a někdy dokonce může dojít až k infarktu a smrti. Srdce má rychlejší tep, velmi se potíte, třesete, hůře dýcháte, je vám špatně a tyto pocity jsou opravdu nevysvětlitelné. Mnozí tyto pocity mají zřídka, jiní zase velmi často. Pokud je to často, mluvíme o panické poruše, kterou byste neměli podceňovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je tomu tak

Není přesně známo, kde se u lidí takové poruchy berou, ale předpokládá se, že vychází z genetické a psychické predispozice, změn v mozku, silného stresu způsobeném ztrátou blízké osoby, traumatu z dětství, alkoholu, cigaret a jiných důvodů. Podle vědeckých poznatků z heidelberské univerzity a dalších německých univerzit poukazují vědci na marihuanu. Její užívání a nadužívání vede k panickým poruchám. Podle jejich výzkumů může marihuana a její aktivní složky společně s dospíváním zvýšit riziko panické úzkosti prodělávané v dospělém věku. Tento jev byl zkoumán na myších. Tato zvířata léčená THC a vystavována stresu měla v dospělém věku zhoršené zvládání stresu a jiných úzkostí. Další testy ukázaly, že narušené reakce způsobené mozkem špatně regulují vnímání strachu a úzkosti. Pokud takové poruchy pociťujete, je také dobré si pohlídat hormonální hladiny produkované štítnou žlázou.

Zdroj: https://www.nhs.uk/mental-health/feelings-symptoms-behaviours/feelings-and-symptoms/anxiety-fear-panic/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31609044/