Window Curtains Wood Floor Interior Background Abstract Image Copy Space

Záclony se před praním vyplatí namočit, pomůže jedlá soda i sůl

K pravidelnému úklidu domácnosti patří také umývání oken a praní záclon. Je to činnost, která málokoho baví. Naštěstí se nemusí dělat každý týden. Záclony stačí prát jednou za čtvrt roku, abyste zamezili usazování prachu. Někdo dokonce pere záclony jen na Velikonoce a Vánoce. Záleží na vás, které frekvenci dáte přednost.

Jak nedělat při praní záclon chyby

Když sundáváte záclony z okna, jsou obvykle plné prachu, který se zvíří. Není to právě moc příjemné. Jak tomu zabránit? Je třeba je sundávat opatrně, nejlépe jedním směrem. Pak je vhodné záclony venku vytřepat, a zbavit je tak části prachu, jenž je v nich usazený.

Určitě stojí za to záclony před samotným praním namočit do studené vody, do které přidáte jedlou sodu nebo jiný namáčecí prostředek. Tímto způsobem se odmočí největší špína a samotné praní v automatické pračce bude pak jednodušší a zvládnete ho i při nízké teplotě. Ta je při praní záclon důležitá, protože jsou zpravidla vyrobené z umělého vlákna, které vyšší teplotu vody nesnese.

Zdroj obrázku: Freepik

Záclony v kuřácké domácnosti

V domácnosti kuřáků je třeba záclonám věnovat větší péči. Jsou kouřem načichlé, takže byste je nejprve měli namočit do solného roztoku. Ten odstraní nepříjemný zápach kouře. Pak můžete dát záclony do automatické pračky. Vyberte program pro jemné prádlo. Není vhodné záclony ždímat na vysoké otáčky, protože by se mohly hodně pomačkat. Raději zvolte praní bez ždímání, případně vyberte nejmenší otáčky. Někdo raději pere záclony v ruce, což je také řešení, i když náročnější.

Záclony nežehlete

Abyste neztráceli čas žehlením záclon, dejte si práci s tím, jak je budete věšet. Je třeba je na šňůru pěkně vyrovnat, aby nikde nebyly záhyby. Jakmile částečně uschnou a voda z nich již nebude kapat na zem, ale budou pouze jemně vlhké, lze záclony již pověsit na okna. I bez žehlení budou rovné.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/laundry-cleaning/curtain-cleaning-tips/