Close Up Hand Holding Board With Jars

Zavařování v myčce je jednoduché a efektivní

K létu patří zavařování, kdy se postupně zpracovává to, co se na zahradě urodilo. Začíná to jahodovými džemy a marmeládou, pokračuje zavařenými třešněmi. Pak je zapotřebí udělat zeleninové čalamády, houby v octě a možná přijde čas i na vaření švestkových povidel. Nedílnou součástí zavařování je sterilizace, která je nutná k tomu, aby zavařenina dlouho vydržela. Jak si ji lze zjednodušit?

Proč se musí při zavařování použít sterilizace

Už jsme si řekli, že základem zavařování je sterilizace. V podstatě to znamená, že se obsah sklenic vystaví teplotě minimálně 85 °C, aby se jejím působením zničily choroboplodné zárodky a zavařenina vydržela. K tomuto účelu se zpravidla používá zavařovací hrnec, do kterého se nalije voda, a pak se do něho naskládají sklenice a sterilizují se při uvedené teplotě asi dvacet minut.

Kromě zavařovacího hrnce je ale možné použít i modernější a efektivnější způsob zavařování. Podmínkou však je mít doma myčku na nádobí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zavařovat pomocí myčky nádobí

Předtím, než do zavařovacích sklenic dáte připravené ovoce nebo zeleninu, je třeba je pečlivě vymýt, vyvařit a usušit. Pak do nich vložíte zavařeninu a uzavřete víčkem. Pod ním by měly zůstat asi dva až tři centimetry volného prostoru.

Uzavřené sklenice se zavařeninou postavíte dnem vzhůru do myčky. Nastavíte program na nejvyšší teplotu, asi 70 °C. Do myčky nebudete dávat žádné mycí prostředky a necháte program proběhnout bez nich. Až program skončí, postavíte sklenice opět dnem vzhůru na čistý povrch a necháte je přes noc vychladnout. Teprve potom je možné je uskladnit na chladné a tmavé místo, kde vydrží i několik měsíců.

Tento způsob zavařování je jednodušší a rychlejší. Ubude práce a možná vás to bude i více bavit. Podobně jako myčku nádobí lze k zavařování využít klasickou elektrickou troubu.

Zdroj: https://heatherearles.com/strawberry-jam/