Concept Cooking Tasty Sweet Food Strawberry Jam

Zavařování v pečicí troubě je snadné a rychle hotové

V létě je čas na zavařování toho, co se vám urodilo na zahrádce. Můžete připravit slané zeleninové saláty, čalamády nebo sladké džemy či marmelády podle toho, co právě zpracováváte. V zimě se taková zavařenina bude určitě hodit. Není nadto si namazat čerstvý chléb máslem a domácí marmeládou. Víte, jak si práci zjednodušit?

Zavařování je málokdy bez práce

Ovoce či zeleninu je třeba předtím připravit. To znamená natrhat, umýt, nakrájet či nastrouhat. I když je to práce namáhavá, má svůj smysl. Domácí zavařeniny chutnají mnohem lépe než ty kupované. Kromě toho neobsahují žádné přídatné suroviny, jako jsou éčka. Navíc zpracujete svou vlastní úrodu ovoce a zeleniny.

Na zavařování se používá nejčastěji zavařovací hrnec. Je možné ale využít také troubu, což je efektivní a rychlý způsob, který si určitě oblíbíte, protože je hodně jednoduchý.

Zdroj obrázku: Freepik

Zavařování v troubě

Při zpracování ovoce a zeleniny je třeba ho nakonec zahřát na potřebnou teplotu, která zničí případné bakterie a mikroorganismy. Většinou se to provádí v hrnci s vodou. Existuje i speciální zavařovací hrnec, většinou je už elektrický. Nemusíte si ho ale kupovat, protože podobně vám pomůže obyčejná elektrická trouba. Do ní navíc vložíte více sklenic než do hrnce, takže zavařování bude rychlejší.

Jak na zavařování v troubě

Vezmete větší plech a vyložíte ho utěrkou, případně pečicím papírem. Sklenice se zavařeninou na ně položíte dnem vzhůru. Sklenice se nesmějí dotýkat, aby nedošlo k jejich prasknutí. Teplotu nastavíte na 120 až 130 °C a zavařovat je budete po dobu půl hodiny.

Pak troubu vypnete a necháte ji vychladnout, což zabere dalších třicet minut. Nakonec sklenice z trouby vytáhnete, dáte je na pracovní linku dnem vzhůru a počkáte, až zcela vychladnou. Tímto by byl zavařovací proces ukončený a vy můžete sklenice uložit ve sklepě nebo ve spíži.

Zdroj: https://morningchores.com/oven-canning/