Adult Wood Cockroach

Švábi mohou přenášet nemoci, zbavit se jich lze několika cestami

Není nic horšího v domácnosti, než když přes veškerou snahu udržet domácnost čistou spatříte švába, nebo dokonce šváby. Leckdy totiž za to nemůžete vy, protože k vám může tento nezvaný host zavítat od souseda, z obchodu, dovolené nebo zkrátka odkudkoliv. Jakmile spatříte tento hmyz, musíte jednat rychle. Švábi jsou totiž přenašeči nejrůznějších nemocí, jež negativně ovlivňují naše zdraví.

Šváb

Co je to vůbec šváb? Šváb je hmyz, kterého můžeme označit jako sanitárního škůdce, jenž znečišťuje prostředí, ve kterém lidé žijí. Aktivita tohoto hmyzu je nejvyšší zejména přes noc a živí se hlavně zbytky potravin. Rychle se množí. Přes den ho téměř nespatříte, jelikož se schovává před slunečními paprsky. Velikost švábů se pohybuje okolo 15 mm, jsou žlutohnědé barvy a mají dlouhá tykadla, kterými neustále pohybují. Dokážou vyšplhat po rovném a hladkém povrchu, takže se dostanou téměř kamkoliv. Mohou švábi létat? Možná jste si všimli, že švábi mají křídla, ale ta mají určena pouze pro let dolů, nikoliv nahoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí

Hrozí vám napadení šváby? Odpověď zní ano, ale nepřímé. Určitě vás nenapadnou tak, že by vás kousli, ale spíše jde o to, že jsou přenašeči nejrůznějších chorob. Švábi totiž tím, že požírají zbytky potravin, mohou kontaminovat potraviny bakteriemi, plísněmi a výkaly. V určitých případech se můžeme setkat také se salmonelou, leprou, tuberkulózou a cholerou. Při jakémkoliv podezření je tedy zapotřebí jednat co nejrychleji. Pokud mají tito tvorové nedostatek potravy, jejich cílem se stávají zubní pasty nebo mýdla.

Zbavte se jich

Když už tedy narazíte na aktivitu švábů, nemusí se jednat o váš byt přímo, ale klidně se mohli zahnízdit u sousedů. Proto v takovém případě vsaďte na prevenci a nasypte na podlahu a další povrchy následující látky:

  • amoniak,
  • bobkové listy,
  • hrášek a sádru.

Hrášek je v tomto případě nutné rozemlít na prach a smíchat se sypkou sádrou. Stává se váš boj s nimi nekontrolovatelným? V tomto případě není rozhodně ostuda zavolat odborníky, kteří provedou desinsekci.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/are-cockroaches-dangerous, https://www.britannica.com/animal/cockroach-insect, https://extension.umn.edu/insects-infest-homes/cockroaches, https://inman-murphy.com/cockroach-prevention-guide/