Perfect Healthy Teeth Smile Young Woman Teeth Whitening Dental Care Stomatology Concept

Zdravé zuby nezajistí žádný zázračný lék. Klíč je ve dvou nezbytných složkách potravy

Pomocí některých potravin můžete zlepšit stav své ústní dutiny. Jídelníček by měl být bohatý hlavně na vápník, který pomáhá kostem v růstu i pevnosti, a také na vitamin D, který pomůže s jeho vstřebáváním. Mnoho lidí ale má těchto složek nedostatek, což se může projevit právě na zubech, které budou nehezké, nezdravé a mohou se objevit zubní kazy.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

Pokud jste to ještě neudělali, je vhodné začít konzumovat potraviny, jako je sýr, tvaroh nebo kefír. Tam najdete spoustu vitaminu D. Důležité je také spořádat pět porcí zeleniny a ovoce každý den, protože v nich najdete další vitaminy, které naše tělo potřebuje a bez kterých bychom si nevybudovali imunitu. Snadno bychom tak onemocněli.

Zdravé nenasycené mastné kyseliny najdete hlavně v rybách, které byste si měli dopřát 2–3krát týdně. Spousta lidí ale ryby nejí vůbec nebo maximálně na Vánoce. Dejte si místo sladkostí například ořechy a začněte používat olivový olej, který jsou potřebný k tomu, aby vaše zuby byly zdravé. Ke snídani si můžete dopřát zdravý zeleninový salát, k němu dva plátky celozrnného chleba a jahodový džus.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejezte potraviny, které by mohly zuby zkazit

Ke svačině si dopřejte něco lehkého, abyste nepřetěžovali žaludek. Vhodné je ovoce, můžete si udělat například ovocný salát s jahodami. Důležitý je pitný režim, je nutné denně vypít alespoň 2 litry tekutin. Ke svačině si můžete dát zelený čaj, ke snídani je vhodná káva, ale dopřát si můžete také kvalitní kakao. K obědu si dejte kuřecí nebo krůtí maso, místo klasické přílohy můžete zvolit větší porci zeleniny, která může být připravená na grilu.

Odpolední svačina už by neměla obsahovat ovoce, ale můžete si dopřát jablko, bílý kvalitní jogurt a například mrkev. Záleží jen na vás, jak si jídelníček poskládáte, nicméně by měl obsahovat všechny potřebné makroživiny, které vaše tělo potřebuje. Nebudete tak mít potřebu sahat po sladkostech nebo jiných nezdravých věcech. Večeře by měla být lehká a dejte si ji 2–‍3 hodiny před spaním. Můžete si namazat celozrnný chléb a přidat kvalitní sýr a šunku. Opět je potřeba si k večeři dát zeleninu.

Zdroj: https://dentistry.uic.edu/news-stories/the-best-foods-for-a-healthy-smile-and-whole-body/