Lady Pulling Tissue Toilet

Znovupoužitelný toaletní papír šetří peníze a přírodu

S rostoucími cenami i základních potřeb se stále více lidí uchyluje k ekologickému způsobu života. V současné době se vrací téma znovupoužitelného toaletního papíru, který patří mezi základní nezbytnosti a bylo by obtížné si bez něj představit každodenní fungování. I jeho cena ale prudce stoupá, zejména kvůli zdražování celulózy a zvyšujícím se nákladům spojeným s elektřinou, plynem a dopravou.

Papír z látky

Menstruační kalíšky nebo bio vatové vložky jsou předměty, které pomáhají snižovat množství produkovaného odpadu. Vzbudí ale znovupoužitelný toaletní papír stejný zájem? Vychází z konceptu látkových plen, které se rovněž začínají vracet do módy. Výrobci uvádějí, že jedna sada může sloužit i několik let.

Znovupoužitelný toaletní papír mohou zdobit nejrůznější vzory, které mají podporovat k nákupu. Nic vám však nebrání vyrobit si svůj vlastní, například z kousků starého oblečení, ručníků nebo lůžkovin. V používání není žádná věda a je nepravděpodobné, že by ho někdo potřeboval vysvětlovat. Doporučuje se je používat pouze pro utírání po vymočení. Skladovací kontejner by měl být oddělený od ostatního prádla kvůli hygieně.

Top View Box With Toilet Paper Rolls
Zdroj obrázku: Freepik

Ne všichni jsou nápadem nadšení

Použití takového toaletního papíru může u lidí vyvolat pochybnosti, nebo dokonce znechucení. Není se čemu divit – mít doma vzduchotěsnou nádobu na uskladnění použitých útržku je jedna věc, ale manipulace s nimi je věc druhá. Do pračky se musí vkládat v rukavicích, které je třeba ihned poté sundat a důkladně si umýt ruce.

Obavu o ekologickou životaschopnost tohoto produktu vyvolává i samotný proces praní. Nelze popřít, že je třeba ho vykonávat často a pravidelně. Aby bylo praní účinné a bezpečné, musí se používat vysoká teplota a silné prací prostředky, ideálně i dezinfekce. Vyšší spotřeba energie a chemikálií ale ekologickým myšlenkám a šetření rodinného rozpočtu příliš nenahrávají.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/reusable-toilet-paper