Drape 5078080 1920

A zase ty roušky! Tipy, jak ochránit těžce zkoušenou pleť

Chirurgické roušky, nákrčníky, respirátory, ale i doma vyrobené látkové ústenky jsou zpět. Ať už se nám to líbí, nebo ne, nošení ochrany dýchacích cest je opět povinné ve vnitřních prostorách budov a MHD na celém území České republiky. Jejich celodenní nošení, ale není procházkou růžovou zahradou. Na to, že se vám v roušce špatně dýchá, už jste si zvykli, ale s obličejem plným pupínků se smířit nehodláte? V tom případě si přečtěte náš článek, ve kterém vám poradíme, jak předejít problémům s pletí v době „rouškové“.

Dlouhodobé nošení roušek pleti prokazatelně škodí

Ano, i vlastnoručně ušitá rouška je považována za účinný nástroj v boji proti novému typu koronaviru, a to zvláště pokud je nošení roušek nařízeno plošně. Nicméně dlouhodobé nošení roušek má i svá negativa. Mnoho lidí na ústenky reaguje velmi citlivě. Dermatologové na jaře zaznamenali zvýšený počet pacientů s novým onemocněním v oblasti tváře a u mnohých pacientů došlo k zhoršení již stávajícího onemocnění.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na to, aby rouška pleť zatěžovala co nejméně

Základní pravidlo zní: „Nepodceňujte výběr roušky!“ Možná budete muset zkusit několik různých variant, ale důkladný výběr se vám vyplatí. Vaše rouška není módní doplněk ani mučicí nástroj. Rouška vám musí hlavně dobře sedět a dále je nutné dodržovat následující doporučení:

  • Rouška by měla být vyrobena z prodyšných, nedráždivých materiálů. Ideální je čistá bavlna
  • Nezapomeňte roušku před prvním nošením vyprat a vypařit
  • Roušky často měňte, a pokud to lze, noste je co nejkratší dobu
  • Po každém nošení roušky důkladně vyvařte a vyžehlete

Nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Pleti také prospěje minimum make-upu, důkladná pravidelná očista a hydratace vhodným pleťovým krémem.

Co všechno může rouška svému nositeli způsobit

Lékaři nejčastěji řeší akné, a to především v oblasti brady. Dále ekzémy, které se pacientovi obvykle vytvoří v oblasti úst a nosoretních rýh. Výjimkou nejsou ani velmi hluboké otlaky, které trápí především zdravotníky, protože nosí nejčastěji respirátory, které velmi těsně obepínají obličej.

Jde především o mechanické podráždění a poškození pleti, které je způsobeno dlouhodobým nošením. V menší míře se jedná o alergickou reakci na chemické látky, nebo zbytky prášku a dezinfekce.