Roll Aluminum Foil Isolated White Background (1)

Balit do alobalu jídlo se nedoporučuje. Lepší je využít ho pro úklid domova

Alobal neboli hliníková fólie se najde v každé domácnosti, protože je nezbytným pomocníkem při vaření, tedy spíše při pečení nebo grilování masa či zeleniny. Alobal se však používá též k dalším účelům, k balení potravin pro prodloužení trvanlivosti nebo uchování teploty. Proč se nedoporučuje používat hliníkovou fólii na zabalení čerstvých baget nebo svačiny do školy či do práce a v jakých netypických situacích se bude kousek alobalu naopak hodit?

Z lesklé, nebo matné strany?

Alobal je výtečnou pomůckou při vaření, zejména při přípravě masitých nebo zeleninových pokrmů v troubě nebo na grilu. Oblíbený je též způsob přípravy ryby v alobalu, protože si tak uchová výtečnou chuť a vůni. Hliníková fólie je rovněž ideální pro ochranu potravin při skladování v chladničce, protože se tím zamezí průniku pachů z jiných jídel. K tomu se může využít tepelných vlastností alobalu, lesklá strana slouží pro zadržení tepla nebo pro rychlejší přípravu, naopak matná prodlužuje čerstvost pokrmů v chladničce.

Zdroj obrázku: Freepik

Hliník může být nebezpečný

Proč je nutné s hliníkovou fólií pracovat opatrně? Rozhodně není vhodné do alobalu balit každodenně svačiny nebo sendviče do školy, do práce nebo na výlety, protože při dotyku se do čerstvých potravin mohou uvolňovat sloučeniny hliníku. Ty jsou nebezpečné v lidském těle, ovlivňují totiž rozvoj Alzheimerovy choroby nebo osteoporózy, navíc snižují obranyschopnost těla a oslabují funkci střev. Obzvláště nebezpečný je dotyk s kyselými potravinami, zejména s citrusovými plody, kysaným zelím nebo nakládanými okurkami.

Čištění alobalem

Alobal však nemá funkci jen obalového materiálu. Umí toho mnohem více, například nabrousit nůžky. Stačí jimi jen ustřihnout několik proužků tenké fólie. Poslouží též při čištění roštu nebo grilu, protože zmuchlaná kulička alobalu odstraní veškeré připáleniny. Stejným způsobem se mohou vydrhnout spálené hrnce, znečištěný vnitřek trouby nebo žehlicí plocha žehličky. Alobal poslouží rovněž při čištění stříbrných šperků nebo stříbrných příborů. Postačí vystlat nádobu alobalem, nalít litr horké vody a rozpustit v ní pět lžiček soli. Do solného roztoku se ponoří stříbrné předměty a nechají se ponořené, dokud nebudou jako nové. Pak už jen zbývá je umýt vlažnou vodou, usušit utěrkou a uložit do skříňky.

Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/aluminum-foil-cleaning/