Homemade Black Elderberry Syrup Glass Jar Bunches Black Elderberry Background

Bezinkovou šťávu můžeme pít po celý rok. Snadno si ji připravíme doma

Plody černého bezu se objevují na přelomu srpna a září. Již naše babičky věděly, že látky obsažené v černých kuličkách jsou velmi léčivé. Bez černý má antibakteriální účinky, obsahuje velké množství vitamínů a také působí antivirově a protizánětlivě. Nejen při rýmě a nachlazení se doporučuje pití bezové šťávy. Jak si šťávu vyrobit doma a proč bychom ji měli pravidelně konzumovat?

Jak vyrobit bezovou šťávu?

Na přípravu bezové šťávy budete potřebovat asi 1 kilogram zralých plodů černého bezu. Pozor, musíte dát pryč zelené kuličky, které jsou jedovaté. K plodům bezu si připravte také půl kila cukru, dva litry vody a také lžíci citronové šťávy. Ovoce důkladně omyjte a vložte do hrnce. Zalijte připravenou vodou a přiveďte směs k varu. V odkrytém hrnci směs vařte přibližně 15–20 minut. Vzniklou směs přelijte přes cedník do menšího hrnce. Ke směsi přidejte cukr a citronovou šťávu a opět přiveďte k varu. Pokud neholdujete sladké chuti, je možno tuto šťávu připravit také bez přidaného cukru. Vzniklý sirup nalijte do sklenic, které pasterujte asi 10 minut.

Close Up Fruits Table
Zdroj obrázku: Freepik

Proč pít bezovou šťávu?

Jelikož se plody bezu černého objevují na konci prázdnin, právě tehdy je ideální doba doplnit tělu vitamíny a podpořit imunitu. Bez černý obsahuje vitamíny C, A a také vitamíny B. Je bohatý na železo, draslík a zinek. Bezová šťáva má antivirové a antibakteriální vlastnosti a velmi příznivě působí na celý imunitní systém. Má diaforetické a antipyretické vlastnosti. Je vhodná při potížích se zahleněním, pro snadné odkašlávání a také zklidňuje dýchací cesty. Tento sirup se doporučuje užívat při potížích se žaludkem a střevy. Díky detoxikačním účinkům odstraňuje škodlivé látky a toxiny z metabolismu. Pravidelná konzumace tohoto sirupu zlepší činnost střev a také zmírní zažívací potíže.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464614002400, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7347422/, https://nordicfoodliving.com/elderberry-juice/, https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7185606/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Bez_%C4%8Dern%C3%BD, https://blog.mountainroseherbs.com/elderberry-syrup-recipe