Beautiful Young Cheerful Girl Hat Rests Morning Beach

Bezpečné opalování: Klíčový je čas a pravidelné nanášení krému

Krásné přírodní opálení je něco jiného než to ze solária, zkušené oko je rozliší na první pohled. Ale zatímco v soláriu je celý proces kontrolovaný a zodpovědná obsluha vás nenechá opalovat se déle, než je vzhledem k vašemu fototypu a aktuálnímu stavu pokožky vhodné, venku vás žádná kontrola neohlídá. A přestože opalování na letním slunci je zdraví prospěšné, může být také velmi škodlivé. A tak byste měli dodržovat doporučení odborníků. Základním pravidlem pochopitelně je, že s opalováním se to nemá přehánět.

Sluňte se ráno a v podvečer

Ve státech jižní Evropy nepotkáte v létě přes den venku ani živáčka. Tedy kromě turistických destinací, kde se mohou v ulicích, ale i u bazénů nebo na plážích objevovat zarudlí turisté, kteří podcenili sílu středomořského slunce. Vy byste se každopádně měli držet příkladu místních a opalovat se jen dopoledne či v podvečer, kdy je slunce na obloze níže a jeho paprsky tak musí překonat větší vzdálenost skrze ochrannou zemskou atmosféru. V létě je tak vhodné nepobývat na slunci mezi 10:00 a 16:00.

Zdroj obrázku: Freepik

Mazat se, mazat se, mazat se

Krémy s vysokým ochranných faktorem nezabrání tomu, abyste se na slunci opálili, chrání však pokožku před poškozením. Odborníci se shodují, že díky tomu mohou zabránit vzniku rakoviny. Rozhodně nestačí namazat se jen jednou za den. Zároveň je potřeba volit voděodolný krém, pokud máte v úmyslu si opalování zpestřit koupelí.

S budíkem na pláž

Abyste nezapomněli na pravidelné mazání a na slunci nepobývali příliš dlouho, je dobré si nastavit budík. Leckoho totiž šum moře a horký letní den ukolébají, až usne. Takový člověk má pak zkaženou celou dovolenou, pobyt na slunci pro něj totiž bude minimálně několik dní bolestivým martyriem a na krásné přírodní opálení může zapomenout úplně. Budík nastavte na 10 až 30 minut podle vašeho fototypu a s každým jeho zazvoněním se otočte. Po dvou zazvoněních je dobré se znovu namazat.

Zdroj: https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/tanning/risks-tanning, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7759112/, https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-to-tan, https://www.cancercenter.com/community/blog/2023/05/how-to-tan-safely