Front View Woman Eating Fried Yamso Sauce With Fried Potatoes Pita Bread Sauces Plate With Juice Table

Zdravá a lehká večeře nezatíží trávení a přispěje kvalitnímu spánku

Potraviny jsou důležitým zdrojem nejrůznějších živin, vitamínů a dalších složek zásadních pro naše tělo. Jaký dopad mají tyto potraviny konzumované před spánkem? Podle odborníků je opravdu důležité, co konzumujeme před samotným spánkem. Pokud nechcete trpět obtížemi nebo přibrat na váze, čtěte dál, abyste zjistili, co nedělá dobře tělu před spánkem.

Kromě samotných potravin je důležité vědět, jaká je nejvhodnější doba ke stravování v pozdních hodinách. Odpověď zní: žádná. Každý člověk je totiž individuální a vyhovovat mu může něco odlišného. Možná jste slyšeli o tom, že byste neměli konzumovat potraviny po osmnácté hodině. Pokud bude vaše večeře obsahovat zdravé potraviny, není žádný důvod se tomu vyhýbat.

Kdy je vhodné večeřet?

Odborníci se vesměs shodují, že neexistuje žádný přesný čas, kdy jíst. Stačí pamatovat na to, že byste neměli jíst 2–3 hodiny před spánkem, aby vaše tělo strávilo, co snědlo. Důležitá je také kvalita samotného jídla. Určitě by mělo být lehce stravitelné a obsahovat bílkoviny a zeleninu. Je dobré také vědět, jaké potraviny raději nekonzumovat, aby nepodráždily žaludek.

Zdroj obrázku: Freepik

Omezte nebo vylučte

Na večeři se určitě nevyplatí konzumovat tučné, kalorické a těžko stravitelné potraviny. Mezi ně patří například hranolky. Večer je nesmysl se přejídat hranolky. Večer se metabolismus člověka zpomaluje a přebytečný tuk se stává těžce stravitelným. Totéž platí o fast foodech obecně. Určitě byste neměli jíst hamburger, kebab, tučná žebírka, pečené fazole nebo sýry před spánkem. Jedná se o obrovskou zátěž.

Vyvarovat byste se měli taky jednoduchých sacharidů. Mezi ně patří například těstoviny, nudle, pizza, chléb nebo koláče. Všechny tyto produkty mají vysoký glykemický index, což znamená, že rychle uvolňují jednoduché cukry. Ty se ihned vstřebávají do krevního oběhu. Nedojde-li ke spálení cukrů, přemění se na tuk. Na co dále si ještě dávat pozor?

  • Ovoce – I přes přínos pro zdraví obsahuje mnoho cukru (banán, třešně nebo ananas).
  • Alkohol – Alkohol zvyšuje hlad a chuť na sacharidy. I malé množství vypitého alkoholu negativně ovlivňuje kvalitu a délku spánku, čímž narušuje i regeneraci.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep, https://www.verywellhealth.com/eating-before-bed-3014981, https://health.clevelandclinic.org/is-eating-before-bed-bad-for-you/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929498, https://health.clevelandclinic.org/glycemic-index, https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/insomnia