Dried Vanilla Sticks Vanilla Orchid Flower Wooden Table Closeup

Blahodárné účinky vanilky jsou známy již tisíce let. Patří mezi tradiční afrodiziaka

Vanilka je známá jako koření, které dodává dezertům jedinečné a sladké aroma. Velmi často se používá také v parfémech a kosmetice. Mnoho lidí si ovšem kromě těchto vlastností neuvědomuje její pozitivní vliv na zdraví.

Nejlepší vanilka na světě

Přírodním prostředím vanilky jsou tropické lesy Jižní a Střední Ameriky. V těchto oblastech se pěstuje po staletí. Již staří Aztékové si cenili jejích jedinečných vlastností. Charakteristické lusky naplněné extrémně aromatickými zrny jim sloužily nejen v kuchyni, ale také během náboženských obřadů. Vanilka přijela do Evropy na lodích španělských dobyvatelů.

Největší vanilkové plantáže jsou v současnosti na Madagaskaru. Proces sušení a kvašení způsobuje, že vanilkové lusky zhnědnou a začínají vydávat toto charakteristické aroma. Bílý povlak, který se na nich objeví, je vanilín, zdroj aroma koření. Zde by se však mělo objasnit, že vanilín, který se přidává ke sladkostem a vanilkovému cukru, je levnější syntetickou náhradou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti vanilky

Vanilka má uklidňující a relaxační účinek. Vdechování vanilkové vůně způsobuje, že centra zodpovědná za stres jsou méně aktivní. Na druhé straně se uvažuje o vanilce jako o jednom z nejsilnějších afrodiziak. Vanilka se může používat jako koření, ale je také pro aromaterapeutické účely. Vanilková tinktura byla doporučena jako přírodní lék při revmatických bolestech a horečce.

Stojí za to vědět, že vanilka dokáže regulovat srdeční rytmus, pomáhá v boji proti nespavosti, podporuje trávení, funguje diastolicky, zmírňuje revmatické bolesti. Vanilka nemůže být lékem na různé nemoci. Stejně jako jakýkoli přírodní lék ji můžeme využít jako podpůrný a preventivní prostředek.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/vanilla-extract-benefits