Sleep 1209288 1920

Boj s nespavostí může začít v kuchyni. Správné potraviny před usnutím pomohou lépe spát

O tom, že je spánek nejdůležitější pro naše zdraví, nemusí být ani zmínka. Všichni víme, že kvalitní spánek udržuje imunitní systém v kondici. Během spánku tělo nabírá sílu, regeneruje se a vytváří si protilátky proti patogenům způsobujícím onemocnění. Proto bychom měli dbát na pravidelný a dostatečně dlouhý spánek. Existuje mnoho faktorů, které dokážou zajistit nespavost. Mezi ně patří stres, ale i strava. 

Příčiny nekvalitního spánku ve zkratce

Možná vám to přijde úsměvné, ale i nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita vedou k přírůstku hmotnosti. Tělo vyžaduje energii, tudíž potřebuje víc jíst. Honí nás mlsná na sladké a pečivo. Také se snižuje imunita a celkově klesá duševní pohoda. Více podléháme stresu a rychleji se rozčílíme. Pro podporu kvalitního spánku se doporučuje provádět uvolňovací cvičení přibližně hodinu před spánkem a také odložit telefon nebo elektroniku. Samozřejmostí je nepít kávu ani alkohol. Místo toho si dopřejte potraviny, které kvalitní spánek podpoří.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nebojte se banánů

Banány jsou nejlahodnějším ovocem vůbec. Obsahují značné množství hořčíku a draslíku. Dokážou uvolnit svaly a navodit pocit relaxace. Také ovlivňují produkci serotoninu, který sníží napětí a zajistí kvalitnější spánek. Banán si dopřejte přibližně hodinu před spaním. Rovněž nezapomínejte na pitný režim, dehydratace je také nepřítel kvalitního spánku. Dejte si melouny, okurky a jiné potraviny bohaté na vodu. Pijte průběžně celý den.

Zdroj obrázku: Pixabay

Skořice

I skořice bude skvělým pomocníkem v boji se špatným spánkem. Uvolní svalové napětí a navodí relaxační účinek. Pokud skořici nesnesete, vyzkoušejte zázvor. Není marné si před spaním uvařit šálek lahodného zázvorového čaje. Působí stejně jako skořice, navíc vám doplní vitamin C. Někteří lidé mohou mít málo hormonu zvaný melatonin, proto jejich spánek může být nekvalitní. Hormon lze doplnit také pomocí potravin, jako jsou třešně, ořechy a jiné. Dále dokáže pomoci i kvalitní tmavá čokoláda, která je dobrou volbou pro doplnění draslíku, hořčíku a železa.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep