Migrena1

Bolest hlavy je obvyklá, migréna už méně. Ne každý ovšem pozná rozdíl

Mnoho lidí říká, že je bolí hlava. Že je trápí migréna, už vám řekne málokdo. Patříte také mezi osoby, které často nebo při určitých situacích bolí hlava? Jste si jistí, že se jedná pouze o obyčejnou bolest? Mezi migrénou a bolestí hlavy existují určité rozdíly, dokážete je mezi sebou rozeznat? Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější znaky. Migréna, nebo bolest hlavy? Dočtete se níže.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější příčiny bolesti hlavy

Každý z nás jistě někdy zažil bolest hlavy, která doprovázela nepříjemné pocity, jako jsou stres či úzkosti. Někteří lidé trpí na bolesti, pokud se venku vyskytnou náhlé změny počasí, výkyvy teplot či rychlé změny tlaku. Bolest hlavy také doprovází obyčejné nemoci, jako jsou chřipky či běžné nachlazení. Stačí, když se vám ucpe nos, přihlásí se rýma nebo horečka. To vše jsou vcelku běžné a poměrně pochopitelné jevy. Některé tělo je prostě jen citlivější k určitým změnám. Mimo tyto bolesti ovšem také někdy přichází bolesti, u kterých je velmi dobře cítit, odkud pochází. Asi nejčastější jsou bolesti hlavy, které jsou od krční páteře. Pokud víte, že za vaše bolesti může krční páteř nebo třeba ploché nohy, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Migréna, nebo bolest hlavy

Jak je všeobecně známo, bolesti hlavy jsou mnohem častějším jevem než migrény. Migrénami trpí více ženy než muži, což je poměrně zajímavý fakt, když si vezmeme, že na bolesti hlavy trpí stejný počet mužů i žen. Pokud vás popadne bolest hlavy, bolí vás celá oblast hlavy, většinou celé čelo od spánku ke spánku. Migréna má poměrně specifický nástup. Na počátku vás bolí pouze jedna strana (část hlavy), např. jeden spánek, zátylek, očnicový důlek…, a bolest se s časem rozšiřuje. Rozlévá se tak, že pokrývá větší a větší část hlavy. Ve finále tedy dojde na to, že vás bolí celá hlava, stejně jako by se jednalo o pouhou bolest hlavy, ale nástup migrény je pozvolný a rozšiřující se.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/migraine/migraine-vs-headache