Fig 972271 1920 1[1]

Léčit dětský kašel může být náročné. Tenhle lék jim však zachutná a navíc pochází z přírody

Kašel je velmi nepříjemné onemocnění, které potrápí jak dospělé, tak i děti. A právě u nich není léčba vždy jednoduchá. Mnohé z nich řadu běžných léků nepřijmou a tak je třeba hledat alternativy. Takové, které zabírají, které chutnají a které jsou pro dětský organismus neškodné. A něco podobného nabízí i příroda.

Populární fíky mají pozitivní vliv na lidské trávení

Tím ovocem, které může při mnoha problémům prospět, jsou fíky. Obsahují řadu látek, jako je železo, vápník nebo draslík. Stejně tak i hořčík. I proto se využívají v oblasti přírodní medicíny. Třeba na stabilizaci nervového systému. V jižní Evropě se fíky používají jako lék při kardiovaskulárních onemocněních.

Obsahují mnoho vitaminů, organických kyselin, pektinů a látek, které chrání před škodlivými účinky zvenku, zejména proti UV záření. Pamatujte ale na vysoký obsah cukru, který fíky mají. Namočené v mléce jsou chutným a účinným prostředkem, který může nahradit sirup proti kašli. 

V tomto případě je nejlepší použít čerstvé fíky, je ale možné, že bude problém je v obchodě koupit. Můžete tak použít i sušené plody. Čerstvé fíky by měly být zralé, ale nikoliv přezrálé. U sušených fíků koukejte na to, zda nejsou příliš měkké. Před použitím je umyjte a osušte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vaření fíků v mléce má jednoduchý postup

Pokud si chcete připravit lék proti kašli, ideální poměr jsou tři fíky a 1,5 hrnku mléka. Ovoce si nejdříve nakrájejte, nasypte do mléka a přiveďte k varu. Vařte půl hodiny zakryté a při velmi nízké teplotě. Sundejte z plamene, přikryjte poklicí a zabalte hrnec do ručníku, aby byl stále teplý. 

Takto ponechte asi dvě hodiny a poté je lék připraven. Vezměte si 2-3 lžíce najednou už při prvních příznacích kašle. Mléko s fíky je chutné, a tak lék můžete podat také dětem. Užívat by ho ale neměli lidé, kteří mají cukrovku, a pozor by si měli dát také alergici, kteří mohou reagovat na některou ze složek. 

Do tohoto léku můžete přidat také med, abyste měli opravdové kombo v boji proti nachlazení a kašli. Z fíků si ale můžete také upéct skvělý koláč. Ten se dělá ze sušených plodů, mandlí a aromatických bylin. Koláč dodá velké množství energie a posílí celé tělo. Pokud si budete chtít dát sušené fíky, můžete si je před konzumací na noc namočit do vody, aby získaly opět šťavnatou strukturu. Sušenou formou totiž ztrácejí až dvě třetiny obsahu vody. Mají také koncentrované sacharidy, vitaminy a minerály. Čerstvé fíky bývají na trhu jen pár týdnů v roce z důvodu obtížného skladování a přepravy. 

Zdroj: https://www.herworld.com/solutions/soothe-dry-cough-figs/