Tiny Women Eating Fatty Fish, Vitamin D, Cheese And Sunbathing

Nenahraditelný vitamin D: základ pro imunitu či zdravé kosti. Málokdo ho má však dostatek

Játra a vitamin D spojuje mnohé. Je to především naše imunita a zdraví. K čemu je dobré užívat vitamin D? Naše tělo ho potřebuje, aby mohlo správně fungovat. A proč je vlastně tak důležitý?

Vitamin D pomůže tělu vstřebávat vápník

Vitamin D je důležitý pro lidské kosti. Pomáhá vstřebávat vápník a fosfor z potravy. Reguluje také sekreci inzulinu, může ovlivnit také rychlost metabolismu. Pro zlepšení imunity je přitom důležitější než vitamin C, o kterém slyšíte na každém rohu. Co musíte jíst, abyste tělu dodali dostatečné množství vitaminu D?

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamin D získáte nejvíce ze sluníčka, proto se doporučuje vystavovat se slunečním paprskům, ale dávejte pozor, při každém vstupu na slunce se nezapomeňte namazat opalovacím krémem s UV ochranou. I přes něj se vitamin D dostane do těla. V jídlu se vitamin D také vyskytuje, ale jen malé množství.

Dopřejte si mořské ryby, avokádo nebo žloutky

Mastné mořské ryby, máslo, játra nebo smetana jsou potraviny, které byste do svého jídelníčku měli zařadit. Je nutné je jíst hlavně v zimě, protože to je nedostatek slunce, ze kterého vitamin D čerpáme nejvíce. Velmi obtížné je poznat, kdy máme vitamin D v těle nedostatek.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete se cítit slabí, mít záněty kůže, trápit vás může vypadávání vlasů nebo bolesti svalů. To jsou hlavní příznaky toho, že máte tohoto vitaminu nedostatek. Můžete se nechat otestovat pomocí krve, abyste zjistili, jak si stojíte ohledně vitaminu D. Je nutné ho tedy doplňovat, dnes již existují doplňky stravy, díky kterým budete mít v těle vitaminu akorát.

I vitaminy se můžete předávkovat. Proto je nutné doplňovat je v určitém množství, abyste se cítili dobře. Lékaři doporučují vitamin D doplňovat od podzimu do jara, přes léto ho doplníte přirozeně pomocí sluníčka. Lidé nad 60 let by ho měli užívat pravidelně celý rok. Jako optimální množství se doporučuje 800–2000 jednotek denně.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/