Vitamin D1

Nedostatek vitaminu D je pro tělo alarmující. Pozor na varovné příznaky

Nedostatek vitaminu D je pro naše tělo velkým problémem, protože tento vitamin je zodpovědný za řadu funkcí v našem těle. Stále více lidí ho má ovšem nedostatek. Podle odborníků to zvyšuje riziko vzniku covidu-19 a dalších chronických onemocnění.

Proč je tak důležitý?

Vitamin D je v našem těle nenahraditelný. Potřebujeme ho obzvláště pro kosti a klouby. Právě díky němu se totiž mineralizace udržuje na ideální úrovni a zvyšuje hustotu kostí. Z tohoto důvodu se novorozencům dodává prostřednictvím kapek. Bez něj by totiž mohlo dojít k vážnému poškození kostí a páteře během vývoje v začátku jejich života. V případě malých dětí se to projeví křivicí.

Zdroj obrázku: Freepik

Poruchy příjmu a zpracování vápníku a fosforu u dětí lze těžko určit, ale existuje několik příznaků, které stanoví diagnózu. Primární rizikovou skupinou u tohoto onemocnění jsou dvojčata, která nekumulují dostatečné zásoby vitaminu D, a znepokojovat by nás také měla pomalá přilnavost fontanelu, nepravidelnosti zubů, příliš malý obvod hrudníku nebo kolena do tvaru písmene O nebo X.

Jak ho doplňovat?

Vitamin D je motor, který pohání naše tělo. Mnoho orgánů nedokáže správně fungovat, pokud ho má tělo nedostatek. Ukazuje se, že správná strava je schopna vyrovnat hladinu nenahraditelného vitaminu, ale pouze o 20 procent. Základní metodou, díky které si doplníte tuto úžasnou složku, je jednoduše čas strávený venku. Sluneční paprsky UVB, které naše pokožka úspěšně syntetizuje, jsou jeho hlavním zdrojem. Obzvlášť důležité je to nyní během pandemie, kde jsme ven příliš nechodili.

Zdroj obrázku: Freepik

Efektivní prevence proti nemocem

Vitamin D posiluje náš imunitní systém. Vědci z Harvardu prokázali, že lidé s ideální hladinou tohoto vitamínu jsou odolnější vůči rakovině. Lidé s jeho nedostatkem jsou naopak náchylní k úzkosti a depresi. Pociťují únavu, bolesti svalů a celkovou slabost. Během dne nemají obvykle žádnou energii a sílu. Kromě toho mohou mít potíže i s kosterním systémem a oběhovým systémem.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/