Young Woman Has Pain Right Hypochondrium Young Woman Has Stomachache Gallbladder Disease

Bolest žlučníku není radno podcenit. Nezdravá strava nebo nadváha problémy jen zhorší

Jestli máte problém se žlučníkem, který vás trápí již delší dobu, je nejvyšší čas ho začít řešit. Může se totiž jednat o onemocnění žlučových kamenů a to může mít za následky i odstranění žlučníku.

Jaký je úkol žlučníku?

Žlučník ukládá a zahušťuje žluč, kterou potřebujeme ke trávení tuků. Během jídla potraviny putují žlučovými cestami do dvanáctníku – tam začínají veškeré trávicí procesy. Kameny vznikají tak, že se cholesterol a krystalky žlučové soli shlukují do velkých koulí a tvoří se žlučové usazeniny neboli kameny. Ty pak mohou napáchat velké škody, zvlášť pokud se nezdravě stravujete.

Jestli máte problém se žlučníkem, může za to hned několik faktorů. Tím nejznámějším je obezita. Pokud se nezdravě stravujete, bude vás mnohem častěji bolet oblast břicha a žaludku. Mnoho cukru ve stravě nebo nezdravé tuky mohou být příčinou, proč se kameny tvoří. Ve svém těle ale potřebujete lecitin, který rozpouští nezdravý cholesterol a zabraňuje právě tvorbě kamenů.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se pouštíte do diety, dávejte si pozor

Jestli se chystáte na dietu, která bude rychlá, můžete si jen uškodit. Dieta s nízkým obsahem tuku zabrání stagnaci žluči a tvorbě cholesterolu. Dávejte si ale pozor na intolerance nebo alergie na určité potraviny. Jedním z příznaků je průjem, který zvyšuje riziko tvorby žlučových kamenů.

Žlučník budete možná déle hledat. Má hruškovitý tvar a najdete ho na pravé straně břicha pod žebry. Pokud máte žlučovou koliku, můžete si vzít léky, které vám uleví. Lehněte si a přiložte si na břicho teplé obklady. Jestli bolest přetrvává následující hodinu, zavolejte lékaře, který určí místo bolesti a následné řešení. Pokud máte žlučové kameny, budete muset na operaci, při které vám je odstraní, a následovat pak bude dieta, při které budete mít omezený příjem cukrů a tuků. Jedině tak se dostanete zpátky do formy a nebudete své zdraví ohrožovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/gallbladder-pain-relief