Pharmacist Holding Medicine Box Capsule Pack Pharmacy Drugstore

Braní léků má přísná pravidla. Jejich nedodržení je zbytečný hazard se životem

Dostali jste léky na předpis nebo se jen potřebujete rychle zbavit nachlazení? Ať se jedná o jakoukoliv nemoc, je potřeba vědět, jak léky užívat. Pokud jich navíc máte brát několik najednou nebo během dne, musíte vědět, jaké intervaly mezi nimi musí být a jestli jeden neničí účinky toho druhého. Léky a jejich užívání může být někdy těžká alchymie.

Nejíst před užíváním léků?

Mnozí z nás nevědí, jak léky správně užívat. Je to přitom prosté. Příbalové letáky, které najdete v přípravcích, jsou tam proto, abyste si mohli přečíst nejen o tom, co daný lék obsahuje za látky, ale také zde najdete informace o tom, kolik léku si denně dát, abyste byli nejen zdraví, ale zároveň jste to nepřehnali. Léky, které se vydávají na předpis, mají podrobné informace. Bohužel více než polovina těch, kteří si léky koupí, příbalové informace vůbec nečtou.

Není pak divu, že se dnes a denně setkáváme s případy, kdy se někdo předávkoval lékem nebo si myslel, že může užít ten a ten lék najednou. Opravdu se nevyplatí hazardovat se životem. Čtení letáku zabere minimum času a může vám zachránit život. Léky užívejte nejen ve správné dávce, ale také se lékaři setkávají s tím, že je lidé berou na lačný žaludek nebo je kombinují s jinými.

Zdroj obrázku: Freepik

V jakém čase léky brát?

Účinky léků jsou závislé na době, kdy si je vezmeme. Proto je podstatné vědět, jestli je užívat pouze jednou denně ráno, nebo třikrát denně po každém jídle. Každý lék obsahuje jiné látky, které v našem těle budou jinak působit. Léky, které se lépe vstřebávají, ale i takové, které budou potřebovat více času, než se do těla dostanou, musíte pečlivě vybírat.

Je také možné, že se objeví nežádoucí účinky. Ty byste měli nahlásit, aby si o nich lidé mohli přečíst a případně se takovému léku vyhnout. Léky byste ale nikdy neměli kombinovat s kávou, čajem nebo alkoholem, protože obsahují látky, které mohou ničit nebo neutralizovat účinky daných léků.

Zdroj: https://www.tuftsmedicarepreferred.org/healthy-living/why-it-important-take-medicine-correctly