Closeup Shot Fresh Organic Beets

Červená řepa patří na jídelníček po celý rok. Zažene chutě na sladké a nastartuje imunitu

Červená řepa je velmi opomíjená zelenina, přitom patří mezi jedny z nejzdravějších, které si u nás můžeme zakoupit. Proč se vyplatí jíst červenou řepu? Je to hlavně kvůli vitaminům a dalším látkám, které obsahuje. V české kuchyni ji můžete najít v mnoha podobách, ať čerstvou, nebo nastrouhanou, lidé si ji také nakládají nebo smaží. Využití najdete mnoho, proto by ve vaší kuchyni neměla chybět. Ideální je do salátů, kde zvýrazní chuť.

K čemu se nám bude hodit červená řepa?

Červená řepa má spoustu skvělých vlastností, které naše tělo dokáže využít. Patří mezi oblíbenou zeleninu, kterou najdete v obchodech po celý rok nejen čerstvou, ale také naloženou, takže její přípravu budete mít bez práce. Obsahuje vitaminy C, B1 a také další prvky, které jsou pro fungování našeho těla důležité. Bohatá je také na sodík, draslík nebo vápník.

Je to zelenina, kterou si můžete dopřát ve větším množství, pokud se léčíte s rakovinou. Nedokáže samozřejmě zázraky, ale může v mnohém pomoci. Navíc se hodí v případě, že máte bolestivou nebo dlouhou menstruaci. Je to jedna z potravin, díky kterým budete mít svá játra v pořádku, protože je chrání. Může také posílit srdce, čistí krev a zlepšuje i krevní oběh. Je to jen krátký výčet toho, co červená řepa dokáže.

Zdroj obrázku: Freepik

Šťáva z řepy je skvělá na pálení žáhy

Červená řepa patří mezi zeleninu, která je sladká, stejně jako mrkev. Najdete v ní velké množství sacharidů, takže pokud vás přepadne chuť na něco dobrého, dejte si místo sladkostí právě červenou řepu. Uklidní nervy, protože obsahuje stejné látky jako například čokoláda. Vhodná je také v případě, že máte problémy s pálením žáhy. Doporučuje se ji konzumovat v případě chudokrevnosti, nebo když potřebujete nastartovat imunitu.

Červenou řepu najdete hned v několika variantách. Kterou si ale vybrat? Vybírejte takové hlízy, které budou mít elastickou slupku. Musí mít jednotnou barvu a málo viditelné kroužky, jedině tak bude čerstvá. Doma si dávejte pozor, protože červená řepa barví a skvrny od ní jdou těžko vyprat.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-beetroot