Woman Taking Clothes From Washing Machine

Chcete prát efektivněji za méně peněz? Máme skvělý tip

Praní je nedílnou součástí našeho života. Díky automatickým pračkám to máme mnohem jednodušší než předchozí generace. Musíme ale počítat s vyššími náklady na energie.

Jedna pračka spotřebuje asi 30-60 litrů vody, což vás vyjde asi na 280-570 Kč, když perete třikrát za týden. Pračky s energetickým štítkem A spotřebují elektřinu za 350-960 Kč za rok. U pračky s označením B to může být až 1742 Kč podle toho, kolik platíte za elektřinu. Jak efektivně snížit spotřebu?

Snižte teplotu na 30 stupňů

Použitím studenější vody snížíte náklady a spotřebuje energie až o polovinu. To vám ušetří hodně peněz. Při praní na 30 stupňů ušetříte 38 procent méně energie než při praní na 40 stupňů. Pravdou je, že běžně špinavé oblečení tak vysokou teplotu ani nepotřebuje, když zvolíte kvalitní prostředek na praní. Navíc vyšší teploty oděvy mnohem rychleji ničí. A myslete také na pár zlatých pravidel:

  • pračku perte vždy dostatečně plnou,
  • používejte správné množství prostředku na praní (podle výrobce),
  • zapomeňte na sušičku.

Spolehněte se na kvalitní prostředky na praní

Ujistěte se, že používáte kvalitní produkty na praní. Levná drogerie z Německa nebo ekologická vajíčka na praní budou skvělou variantou pro vaše praní. Vždy se musíte podívat, jestli je produkt vhodný i pro praní v nízkých teplotách, abyste mohli snížit teplotu a zároveň získali neustále čisté prádlo. Takových produktů na trhu najdete hodně. A jakmile si na jeden zvyknete, není důvod již hledat nový.

Perte jen to, co doopravdy potřebujete

Mnoho oblečení stačí jen vyvětrat a použít znovu. Každý kus oblečení rozhodně nemusíte prát po každém použití. Spodní prádlo samozřejmě ano, ale kalhoty, šaty nebo sukně můžete použít opakovaně. Aviváž z Německa dodá nádhernou vůni i ložnímu prádlu, takže ani to nebudete muset prát tak často. Přemýšlejte nad praním tímto způsobem a hodně ušetříte.

Nepoužívejte sušičku

Sušička na prádlo je velmi moderní a populární spotřebič. Může vám sice ušetřit trochu času při věšení nebo žehlení. Myslete na to, že na ni musíte použít energii (stejně jako při žehlení), ale v tomto případě si také oblečení mnohem rychleji ničíte. Právě sušička je totiž největším ničitelem vašich oděvů. Slunce vám prádlo usuší zadarmo.

Před praním odstraňte všechny skvrny

Spoléháte se při odstraňování skvrn z oblečení na vysoké teploty praní a velké množství pracího prostředku? Nedělejte to. Když předem místo trochu namočíte studenou vodou a přidáte jedlou sodu nebo žlučové mýdlo, usnadníte pračce trochu práci a sobě hodně energií. Během praní ušetřit elektřinu, vodu i prací prášek, kterého můžete použít až o 20 procent méně.