Laundry 666487 1920 (1)

Chemie v praxi: nebojte se využít borax v domácnosti, může vám jenom pomoci

Pod pojmem borax se skrývá tetraboritan sodný, derivát kyseliny borité. Základní poznatky z chemie a znalost chování chemických látek se vám může v běžném životě velmi hodit. Díky tomu budete vědět, že borax lze podobně jako jedlou sodu využít při mnoha příležitostech. Jedná se o nedráždivou látku, která nepoškozuje životní prostředí. Zároveň disponuje antibakteriálními a bělicími účinky. Borax můžete bez obav využít v těchto situacích:

  • údržba trouby,
  • odstraňování skvrn,
  • odpuzování hmyzu.
Zdroj obrázku: Pixabay

Už ani muška

Osídlily vaši koupelnu obávané rybenky? Nebojte, rybenka domácí vám nemůže nijak uškodit. Její přítomnost ale asi není nikomu příjemná. Směsí boraxu a cukru odpudíte všechny nezvané hmyzí hosty – rybenky, mravence, štěnice i šváby. Smíchejte obě ingredience v poměru 1 : 1 s malou skleničkou vody. Směs nastříkejte tam, kde se hmyz objevuje. Uvidíte, že se už nevrátí.

Zářivě čistá kuchyně

Zaschlé a připálené zbytky jídla spolu s tukem dovedou potrápit každou hospodyňku. Jejich odstraňování z hlubin trouby je někdy velmi náročné a zdlouhavé. Proto se vyplatí sáhnout po boraxu, abyste si ušetřili námahu. Smíchejte tři lžíce boraxu, šest lžic jedlé sody a půl skleničky soli. Aby vznikla hustá pasta, přidejte trochu vody. Vyrobenou směs naneste na připálené nečistoty a nechte působit čtvrt hodiny. Poté je jedním lehkým pohybem setřete hadříkem.

Borax můžete použít i na pročištění odpadových trubek. Čas od času potřebují chemicky pročistit, jinak se z nich začne linout nepříjemný zápach. Nasypte do odtoku půl sklenice boraxu a následně konvici vroucí vody. Za hodinu odtok propláchněte ještě jednou horkou vodou. Odpad, který trubky ucpal, se díky tomu uvolní a zmizí i zápach.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odolné skvrny

Borax si také poradí se skvrnami na oblečení, kterých se vám nedaří zbavit. Dejte šaty do kbelíku s teplou vodou a nasypte na něj trochu této látky. Po půl hodině máchání prádlo vyndejte a dejte vyprat do pračky běžným způsobem.