People 2592247 1920

Chtěli byste začít běhat? Přečtěte si těchto 5 rad

Už měsíce přemýšlíte, že se pustíte do běhání, ale stále se vám nedaří udělat ten první krok a začít? Tak dneska možná je pro vás ten správný okamžik. Všechno je to jen o rozhodnutí a následné pevné vůli. Běh je krásný sport, a když se do něj jednou pustíte, určitě si ho zamilujete a uděláte přitom i něco pro své zdraví.  Těchto 5 rad, vám pomůže se začátky.

Pořiďte si kvalitní běžecké boty

Možná si teď říkáte, že tenisky budou určitě stačit, a že investovat budete nejdřív až se trochu rozběháte. Je to logické, nicméně myslete i na vaše klouby. Než se tedy vydáte vstříc prvním kilometrům, dejte si čas a navštivte obchod s běžeckou obuví, kde vám jistě i poradí. Dopředu si však promyslete, kde budete nejčastěji běhat. Jestli to budou spíše:

  • Lesní a polní cesty
  • Kamenité cesty
  • Betonové a asfaltové cesty

Vyberte vhodný terén

Každý začátek je nejprve těžký, ale pokud už začněte, půlku úspěchu už máte za sebou. Nejtěžší je totiž vždy začít. Pro začátek je dobré zvolit trasy spíše jednodušší, takové, které povedou zejména po rovině a nebudou plné kopců, které by vás mohly bez fyzičky rychle unavit i odradit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vytvořte si motivaci

Bez motivace nic nejde, proto vytyčte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Vytvořte si své proč. Odpovězte si na to, proč chcete běhat, co vám to přinese. Chtěli byste trénovat na maraton nebo jen zlepšit kondičku a zhubnout? Cíle jsou velmi důležité a budou vás motivovat v těžších chvílích, ve kterých byste to mohli snadno vzdát.

Rozhodněte se a vyběhněte

Pokud už jste připraveni a správně motivovaní, obujte si své nové tenisky a jednoduše vyběhněte. Ze začátku se zaměřte spíše na vytrvalost než na rychlost. Při běhu byste se neměli příliš zadýchávat. Pokud nejste vůbec trénovaní, bude pro vás ideální rychlá chůze tzv. indiánský běh, což je pravidelné střídání chůze a běhu.

Buďte vytrvalí

Pokud na začátku zjistíte, že nemáte žádnou výdrž, nezoufejte, je to úplně normální. Místo negativních myšlenek, raději pomyslete na svůj cíl a vytrvejte. V pravidelnosti se velmi rychle dostaví kýžené výsledky i nově objevená radost z pohybu na čerstvém vzduchu.