Top View Fresh Ripe Lemons Wicker Basket Black With Copy Space

Citron plný vitaminu C je nejlepším spojencem v boji proti akné

Extrakty z citrusových plodů jsou často součástí produktů péče o pleť díky obsahu antioxidantů, jako je vitamín C. Ty pomáhají v boji proti volným radikálům v kůži a také pomáhají zvýšit hladinu kolagenu. Pokud léčíte akné, možná vás zajímá, zda obyčejná citronová šťáva může pomoci více než kosmetický přípravek.

Účinky

Šťávy z čerstvých citronů jsou jedním z mnoha doporučovaných domácích léků. Je tomu tak díky vysoké hladině antioxidantů, stejně jako přirozené hladině kyseliny citronové. Nicméně nanesení citronové šťávy na obličej může mít vedlejší účinky, které dále poškozují pokožku.

Citronová šťáva a akné

Proti akné pomáhá citronová šťáva díky:

  • snížení produkce mazu,
  • antiseptickým vlastnostem, které mohou zabít bakterie zapříčiňující akné,
  • sníženému zarudnutí a zánětu.

Tyto výhody jsou připisovány antioxidačním a antibakteriálním účinkům vitamínu C, který však nebyl v souvislosti s akné studován tolik jako například zinek či vitamín A.

Zdroj obrázku: Freepik

Citron a zjizvení po akné

Jizvy po akné se objeví snadno a mohou vydržet několik měsíců až roky, pokud je neléčíte. Větší náchylnost k nim mají lidé s tmavším tónem pleti či ti, kdo si pupínky rozškrábou. Důkazů podporujících citrony jako účinnou léčbu akné je minimum. Stejně jako u údajných výhod citronové šťávy v boji proti akné existuje na internetu mnoho neoficiálních diskusí o pozitivních účincích citronu na jizvy po akné.

Vedlejší účinky nanesení citronové šťávy přímo na kůži

Účinky citronu na pokožku mohou být silné, což vede k potenciálním vedlejším účinkům. Patří mezi ně:

  • suchost,
  • pálení,
  • bodání,
  • svědění,
  • zrudnutí.

Jak aplikovat citronovou šťávu?

Citronová šťáva se nejlépe používá buď jako pleťová voda, nebo jako bodová léčba. Chcete-li ji použít jako pleťovou vodu, smíchejte čerstvou citronovou šťávu se stejným množstvím vody. Tuto metodu můžete použít dvakrát až třikrát denně před použitím hydratačního krému. Pokud používáte citronovou šťávu jako bodovou léčbu, abyste se zbavili pupínků, naneste ji opatrně bavlněným tamponem pouze na ně. Nechte několik sekund působit a opláchněte obličej vlažnou vodou.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/lemon-juice-for-acne-and-acne-scars-4135671